"ŻYCIE NA PODSŁUCHU”

„ŻYCIE NA PODSŁUCHU” („Das Leben der Anderen“ lub „The Lives of others) w ciągu trzech tygodni od wejścia na ekrany kin obejrzało 400 tys. widzów ze wschodu i zachodu Niemiec, a reżyser zebrał doskonałe recenzje. Dziś film cieszy się już prawie dwumilionową frekwencją. Debiut reżysera Floriana Henckel von Donnersmarck, jest opowieścią o Stasi i jej ofiarach, pełną dramaturgii, napięcia i nieoczekiwanych zwrotów historią o miłości, godności człowieka i jego wrodzonej dobroci, której nie jest w stanie zabić nawet perfekcyjnie funkcjonujący aparat policyjny i bezgraniczne poczucie lojalności wobec systemu.

Akcja filmu toczy się we wschodnim Berlinie w 1984 r. Jego bohaterami są znany wschodnioniemiecki dramaturg, jego przyjaciółka i oficer Stasi, który ma za zadanie dzień i noc podsłuchiwać i podglądać życie literata. Kiedy pisarz, załamany samobójczą śmiercią kolegi - enerdowskiego reżysera teatralnego – gra sonatę żałobną  Beethovena, podsłuchujący go oficer nagle przestaje kontrolować artystę i niejako wchodzi w jego życie wewnętrzne. Nawrócony urzędnik Stasi pełni odtąd rolę anioła stróża „swego podopiecznego“.

Florian Henckel von Donnersmarck, ur. w Kolonii w 1973r. dorastał w Nowym Jorku, Berlinie, Frankfurcie i Brukseli.Po studiach w Leningradzie kontynuował naukę na oksfordzkim wydziale Nauk Politycznych, Filozofii i Ekonomii. Po studiach reżyserował filmy krótkometrażowe w prestiżowej Akademii Filmowo-Telewizyjnej w Monachium. „Das Leben der Anderen“ jest jego debiutem pełnometrażowym.


Komentarze
Polityka Prywatności