Co się stało ze zdobytą w 1989 roku wolnością? Czy udało się należycie wykorzystać daną nam szansę? Kto na niej zyskał, a kto stracił? W najnowszym zbiorze reportaży Paweł Smoleński, dziennikarz „Gazety Wyborczej”, stara się odpowiedzieć na te pytania, kreśląc szeroką panoramę polskiego społeczeństwa ostatnich dwudziestu lat.
Autora nie interesują jednak ważne dziejowe momenty, lecz lokalne waśnie i afery, a bardziej niż życie wielkiego miasta ciekawi go codzienność popegeerowskich wsi czy małych miasteczek, gdzie jak w soczewce skupiająsię wszystkie nasze bolączki, obsesje, lęki i rozczarowania. W tych gorzko-ironicznych tekstach Smoleński odkrywa przed nami frapujący obraz polskiej prowincji nękanej przez biedę, frustracje i polityczne spory. Młodzieżowe gangi jumaczy trudniące się przemytem przez polsko-niemiecką granicę, krążące po Człuchowie listy byłych agentów, burzliwe protesty przeciwko pokazowi męskiego striptizu w kościerskiej dyskotece „Replay”, wreszcie kampania wyborcza prowadzona za pomocą ogrodowej kosiarki samojezdnej - tak wygląda polska rzeczywistość widziana nie z okien politycznego salonu, ale z perspektywy gminy i powiatu.
Paweł Piotr Smoleński (ur. 1959) jest dziennikarzem, reporterem i pisarzem (używał pseudonimu Tomasz Jerz). W „Gazecie Wyborczej” pracuje od 1989 roku. 27 grudnia 2002 roku właśnie Smoleński opublikował w „Gazecie” artykuł pt. „Ustawa za łapówkę, czyli przychodzi Rywin do Michnika”, który opisywał tzw. aferę Rywina.
Dziennikarz jest autorem kilku książek o tematyce politologicznej, m.in. „Pokolenie kryzysu” „Salon patriotów”, „Pochówek dla rezuna” i „Irak. Piekło w raju”. Jest także autorem zbioru reportaży i esejów „Izrael już nie frunie”. Pisał też dla paryskiej „Kultury”.
Paweł Smoleński jest laureatem Nagrody Pojednania Polsko-Ukraińskiego, którą otrzymał w 2003 roku za książkę „Pochówek dla rezuna” oraz Nagrody im. Kurta Schorka za teksty poświęcone Irakowi.
Reporterzy Dużego Formatu to cykl spotkań z najlepszymi autorami reportaży. Odbywa się w Klubie Pod Jaszczurami od 2008 roku. Dotychczas gośćmi byli m.in. Małgorzata Szejnert, Jacek Hugo-Bader i Wojciech Jagielski. Spotkania prowadzi Bartek Borowicz, producentem imprezy jest Grzegorz Kopeć.