Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki laureatem nagrody literackiej Gdynia

Miło nam poinformować, iż tom wierszy Eugeniusza Tkaczyszyna-Dyckiego Dzieje rodzin polskich został laureatem pierwszej edycji Nagrody Literackiej „Gdynia” w kategorii „poezja”. Ogłoszenie wyników nastąpiło w czwartek, 7 grudnia, na uroczystej gali w Pomorskim Parku Naukowo-Technicznym w Gdyni. Więcej informacji o nagrodzie: http://www.nagrodaliterackagdynia.pl/. „Tkaczyszyn-Dycki […] wydał już kilka tomików poetyckich, ma swoją publiczność, ale nie przebił się jeszcze do szerokiego kręgu odbiorców. Ta nagroda może mu pomóc przekroczyć ten próg” (Jacek Trznadel).

1.jpgW Dziejach rodzin polskich tragizm łączy się z groteską, a liryzm z trywialnością, tworząc niespotykaną, poruszającą jakość estetyczną. Muzyczna, wielogłosowa struktura tego złożonego z pięćdziesięciu wierszy tomu krystalizuje się wokół powracającego motywu umierającej matki.

„To poezja funkcjonująca poza popularnymi idiomami, poza mainstreamem. A jednak niemożliwa do pominięcia. Zaskakująca, wytrącająca z rzeczywistości i zapadająca głęboko w mówienie-myślenie o śmierci. Wiersz Dyckiego to natręctwo, które fascynuje i udziela się czytelnikowi” (Agnieszka Wolny-Hamkało, „Gazeta Wyborcza”).

Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki (ur. 1962) – poeta, świadomie pozostający na obrzeżach życia literackiego, obdarzony licznym gronem oddanych czytelników i życzliwie towarzyszących mu krytyków. Opublikował m.in. tomy wierszy: Peregrynarz (1992), Młodzieniec o wzorowych obyczajach (1994), Kamień pełen pokarmu (1999), Przyczynek do nauki o nieistnieniu (2003) oraz zbiór zapisków Zaplecze (2002). Młodzi krytycy skupieni wokół pisma „Ha!art” poświęcili mu książkę „jesień już Panie a ja nie mam domu”. Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki i krytycy (2001). Laureat m.in. Nagrody im. Barbary Sadowskiej (1995). Mieszka w Warszawie.


Komentarze
Polityka Prywatności