Wielka cisza

Wielka cisza, obraz wyróżniony Europejską Nagrodą Filmową dla najlepszego dokumentu 2006 roku, trafi na ekrany polskich kin 2 lutego 2007 roku. To pierwszy w historii film opowiadający o życiu wewnątrz zakonu kartuzów w Alpach Francuskich. Surowy dokument w swej czystej formie bliski jest spokojnemu, medytacyjnemu życiu w klasztornych murach. Reżyser Philip Gröning otrzymał pozwolenie na realizację filmu po dziewiętnastu latach starań. Zakon kartuzów jest bractwem o jednej z najbardziej ścisłych reguł w kościele rzymskokatolickim - ukryci przed ludzkim wzrokiem mnisi wiodą życie według starych reguł i rytuałów.

2.jpgKlasztor zamknięty jest dla odwiedzających i turystów, nie istnieją żadne współczesne filmy z udziałem zakonników. Gröning przez pół roku mieszkał w klasztorze i na co dzień towarzyszył mnichom z kamerą.

Film został odkryty przez publiczność i międzynarodową krytykę na festiwalu Sundance w Stanach Zjednoczonych i odwiedził do tej pory najważniejsze międzynarodowe festiwale - był pokazywany w Wenecji, Toronto, Hong Kongu oraz Leeds i wszędzie został przyjęty owacyjnie. Zwieńczeniem festiwalowej kariery skromnego dokumentu była Europejska Nagroda Filmowa dla najlepszego dokumentu przyznana w grudniu na uroczystej gali, która odbyła się na warszawskiej Woli. 

Na ekranach kin uzyskał wyniki zwykle nieosiągalne dla dokumentów. W Niemczech zgromadził blisko dwustutysięczną widownię i zarobił ponad milion euro. Również we Włoszech film Gröninga najpierw został owacyjnie przyjęty na festiwalu  w Wenecji, a następnie przyciągnął do kin ponad 120-tysięczną publiczność. 



Komentarze
Polityka Prywatności