„Miasto Krótkich Filmów” - EUROSHORTS 2006

W programie replika festiwalu Euroshorts 2006 z wyborem najciekawszych obrazów fabularnych, dokumentalnych i animowanych zakwalifikowanych do konkursu, najlepsze polskie filmy reklamowe oraz osławiony Amerykański Film Reklamowy 2006, który dorocznie włączany jest do kolekcji MOMA w Nowym Jorku. Konkurs filmów reklamowych Euroshorts istnieje od 1995 roku. Wyróżnienia zdobyły w nim wszystkie znaczące polskie filmy reklamowe ostatnich lat. Konkurs jest ogłaszany na początku roku, prace można zgłaszać do 30 września.

2.jpgPodczas repliki festiwalu zaprezentowana będzie nowość wydawnicza Fundacji Młodego Kina płyta dvd z najlepszymi realizacjami i reklamami wyróżnionymi przez Euroshorts w ostatnich latach. Komentarz do prezentacji, dyrektor festiwalu, reżyser Przemek Młyńczyk.

Program:

BLOK I: FILMY DOKUMENTALNE

Godz.: 17.30 - 18.10

1. A nawet, jeśli jest winna 10', Francja, reż. Jean-Gabriel Periot

Francja, lato 1944. Publiczne karanie kobiet oskarżonych o związki z Niemcami w czasie wojny. Pokazywany na dziesiątkach festiwali i nagrodzony na co najmniej dziesięciu, eksperyment dokumentalny z użyciem archiwaliów.

2. Fish Eye / Rybie oko 5', Czechy, reż. Margot Buff

Dowcipny prawie-dokument o tym jak się zmienia tradycja w Czechach. Narratorem jest postać, która ma wszystko do stracenia

3. www III blues 20', USA, reż.. Shawn Cheatham

Film dokumentalny nawiązujący w swojej strukturze do teorii Freuda. Autor filmu interpretuje chorobę psychiczną swojej matki w obszarach sztuki, faszyzmu, hororów filmowych i wojny atomowej.

BLOK II: FILMY FABULARNE

Godz.: 18.15 – 19.30

1. Bhai-bhai 19', Francja, reż. Olivier Klein

Młody Hindus, Degol jest nielegalnym imigrantem w Paryżu. Zostaje schwytany i deportowany z Francji. Ale nic nie jest smutne w indyjskich musicalach, a ten jest bardzo udany. Zdjęcia: Pierre-Yves Bastard, występują: Stephen Henry (jako Degol), Diane Dassigny (jako Victoire), Nirupama Nitanyandan (jako Matka), Partha Pratim Majumder (jako wujek). Muzyka: Akosh Szelevényi, Alexandre Beneteau, Stéphane Scott, Franck Lassalle.

2. Cabalerno 6', USA, reż. Jarrah Gurrie

Nieporadny gość w nowojorskiej Lower East Side zawzięcie filmuje przystojnego chłopaka na skateboardzie. Film skejtowy. Jak zrobić obrót o 180 stopni backflipem. Oglądajcie też online na stronie: http://www.jarrahgurrie.com/work/cabalerno 

3. landestine 13’, Wielka Brytania, reż. Justin Doherty

Dusza podobno opuszcza ciało poprzez kark, w momencie śmierci. A do tego czasu nie opuszcza ciała ani nie można jej zabrać. Clandestine to nowoczesny kryminał i wyraz uznania dla francuskich thrillerów z lat 60-tych. W warstwie muzycznej: intensywny islandzki rytm zespołu Sigur Ros i ożywcze bity postrockowej kanadyjskiej grupy Do Make Say Think. Występują: Rufus Graham, Andy Linden, Maria Walsh, Julia Gwynne.

4. Die Rasur / Golenie 7’, Niemcy, reż. Tuncay Kulaoglu, Martina Priessner

Mężczyzna spędza przeciętnie 150 dni swego życia walcząc z zarostem na brodzie. Tylko w ciągu 18 miesięcy goli obszar o wymiarach boiska piłkarskiego. Często robi to z obowiązku i rzadko bez ofiary krwi. A więc popatrzmy jak fryzjer goli swego ostatniego klienta. Początkowo wszystko idzie zgodnie z planem. Producent: Frank Becher.

5. Dissolution 14', Wielka Brytania, reż. Gareth Wild   Niolesh Bell Gorsia

Lukas, dwudziestokilkuletni urzędnik, mieszka sam. Codziennie w mediach widzi coraz bardziej zniekształcony obraz Islamu. Pewnego dnia, przypadkowo na ulicy dostrzega, że nie można patrzeć jednostronnie. Media nie mogą być naszymi jedynymi przyjaciółmi. Zdjęcia: Drew Stearne i Gareth Wild.

6. Emilka Płacze / Emilka Cries 32', Polska, reż. Rafał Kapeliński

Tragikomedia. Opowieść o osiemnastoletnim chłopaku zagubionym w otaczającym go świecie. W Katowicach trwa stan wojenny. Bohater filmu zakochuje się w Emilce, ale jego uczucie nie zostaje odwzajemnione. Zdesperowany zaprasza ją na kurs tańca.

7. God's Good Pleasure 18', USA, reż. Dawn Westlake

Massimo Belcuore jest zwariowanym włoskim seryjnym mordercą. Lu Tiburon to wyuzdana agentka CIA na wakacjach w Północnej Italii. Połączy ich krótki lecz niezapomniany letni romans w 2001 roku. Film znanej niezależnej autorki z Los Angeles jest bardzo blisko aktualnych tematów politycznych.

8. Je joue (I Play) / To taka gra 2', Łotwa, reż. Jean Counet  

Piękna dziewczyna prowadzi grę z widzem i jego oczekiwaniami.

9. Melodramat, 19', Polska, reż. Filip Marczewski

Opowieść o dorastaniu 14 letniego chłopca w Warszawie. Występują: Alan Andersz, Agnieszka Krukówna, Paweł Królikowski. Zdjęcia: Radek Ładczuk, montaż: Rafał Listopad

10. Motion Report 17', Serbia, reż. Verica Patrnogić

Jak zamienić ciężki kurz belgradzkich ulic na błękitne niebo? Poszarpana historia w stylu "dziewczyna poznaje chłopaka", rozgrywająca się w trudnych czasach i w bardzo podzielonym społeczeństwie. (Gavin Smith dla Nowojorskiego Festiwalu Filmowego).

11. Near Life Experience 7’, Francja, reż. David Cangardel

Eksperymentalny film fabularny o życiu w mieście. Zdjęcia: Xavier Castro.

12. Skinheads / Skinheadzi 15'30", Kanada, reż. MIchael Vass

Komedia absurdu o 30-letnim bezrobotnym, mieszkającym z matką, który ma złudzenie swojej wielkości w momencie gdy rano skinheadzi otaczają ich dom. Próbując rozwikłać strategię skinheadów, zaprzyjaźnia się z ciekawym człowiekiem, jednym z nich. Zdjęcia: Patrick McGowan. Aktorzy: Jayne Eastwood, Jonathan Goad, Michael Barry

13. Tricko (T-Shirt) / Koszulka 11', Czechy, reż. Hossein Martin Fazeli

Mark jest Amerykaninem pochodzenia słowackiego, człowiekiem z zasadami. W sklepie na Słowacji spotyka Tomasza, który ma na koszulce pewien napis.

BLOK III: Amerykański Film Reklamowy 2006 i najlepsze nagrodzone polskie filmy reklamowe

[10 reklam nagrodzonych w kategorii pomysłu i scenariusza filmu reklamowego, zdjęć filmowych, w kategorii dźwięku, w kategorii filmu społecznego, w kategorii grafiki telewizyjnej]

Godz.: 19.30 – 21.00

BLOK IV: FILMY ANIMOWANE I EKSPERYMENTALNE

Godz.: 21.00 – 22.00

Atonement Tonight / Wieczorna pokuta 4’27, Australia, reż. Anny Slater

Program rozrywkowy "Wieczorna pokuta" przy pomocy serialu "Życie sławnych i bogatych" odsłania prawdziwe kulisy   hollywoodzkiej historii schwytania Saddama Husseina. Być może nie wiecie, że przyczyniła się do tego Australijska Rada Zbożowa. Lektor: Simon Kennedy

Defaced 3'27" Ireland / Irlandia, reż./dir. Lorcan Finnegan

Mężczyzna z komercyjnego plakatu próbuje uciec i przeskoczyć do streetartowego szablonu na przeciwległej ścianie. Mimo że grozi mu zamazanie przez służby miejskie, podejmuje ryzyko, aby poczuć wolność i być z dziewczyną, która jest na szablonie.

Guy's Guide to Zombies / Przewodnik dla chłopców o Zombie 3', UK / Wielka Brytania, reż. Daniel Austin

Zombie. Ohydna plaga współczesnego świata? A może nie? Jeśli masz wątpliwości, zajrzyj do Przewodnika dla Chłopców o Zombie, dokładnej instrukcji życia z żywymi trupami, od A do Z! Pokojowe współistnienie jest na wyciągnięcie ręki!

Infinite Justice 2', Germany / Niemcy, reż. Karl Tebbe

W tym filmie wykorzystano fragmenty doniesień z wojny irackiej pokazywanych w telewizji w Niemczech. Każdą scenę zrekonstruowano z użyciem sprzedawanych w USA zabawek, odpowiednich dla dzieci powyżej 5 lat. NIEBEZPIECZEŃSTWO POŁKNIĘCIA - małe części. To nie Disney, to nie "Team America". To wojna. Mamy przyjaciół po obu stronach frontu. Film studencki z Fachhochschule Dortmund.

Ciudad Dormida 10', Spain / Hiszpania, reż. Enrique Rodriguez i Moncho Fernandez

Nowe, czyste lecz puste miasto - sypialnia. Żyje własnym życiem mimo braku mieszkańców. Muzyka: Sergio Luque.

Dubus 4'09", Russia / Rosja reż. AV

Impresja filmowa do muzyki znanej rosyjskiej grupy Zelany Razhoho. Używając fragmentów znanych filmów (Serenada w Dolinie Słońca, Casablanca, Pół żartem pół serio, Na nabrzeżach, Citizen Kane) petersburscy artyści wideo - Alexei i Sergei Dmitriev - stworzyli film, który już obiegł kilkanaście rosyjskich festiwali filmowych. Materiały z filmów zostały odpowiednio przetworzone. Zelany Rashoho (od rosyjskiego "Żelanie  razchochotitsa") gra jazz, muzykę elektroniczną i dub

Paperwork 10', UK / Wielka Brytania, reż. Wyn Mason

Dwuekranowe wideo nakręcone w Le Petit Chateau w Brukseli, najstarszym i największym europejskim ośrodku dla uchodźców. W materiale występują mieszkańcy ośrodka.

Ectasy's Poem 3', Brasil / Brazylia, reż. Kika Nikolela


Komentarze
Polityka Prywatności