PSIA SKÓRA

Psia skóra” to przezwisko, druga natura i znak życiowego niedopasowania Krista Tupka, zwanego też Dupkiem: miernego pisarza, autora kiepskich scenariuszy, niedoszłego poety i człowieka, która miał w życiu dwie pasje: alkohol i kobiety. Książka Fatosa Kongoli to opowieść o miłości odnawiającej się w trzech pokoleniach, o lęku przed nadchodzącymi nowymi czasami, o próbie uwolnienia się od bólu przeszłości. Z Albanią w tle.

„’Psia skóra’ to pierwsza w Polsce albańska powieść współczesna: dziwna, tajemnicza i fascynująca jak kraj, w którym została napisana i o którym opowiada. To mroczny romans, historia opętania w egzotycznych dekoracjach europejskiego Orientu.”
Andrzej Stasiuk


 

O AUTORZE:

Fatos Kongoli (1944) jest jednym z najwybitniejszych przedstawicieli współczesnej prozy albańskiej. Urodził się i wychował w Elbasanie (środkowa Albania). Studiował matematykę w Tiranie i w Chinach. Debiutował na początku lat 90. powieścią „Przegrany” ("I humburi", Tirana 1992), która stała się początkiem tetralogii „Więzienia pamięci” ("Burgjet e kujtesës"). W jej skład, prócz „Przegranego”, weszły powieści: „Zwłoki” ("Kufoma", Tirana 1994), „Smok z kości słoniowej” ("Dragoi i fildishtë", Tirana 1999), „Sen Damoklesa” ("Endrra e Damokleut", Tirana 2001). Trzykrotnie (1995, 2000, 2002) otrzymał najważniejszą albańską nagrodę literacką "Srebrne Pióro" za najlepszą prozę, a w 2004 roku "Złote Pióro" za całokształt twórczości. W 2003 roku otrzymał nagrodę Balkanika za „Sen Damoklesa”. Jego powieści zostały przetłumaczone na język francuski, niemiecki, włoski, grecki i słowacki. Mieszka w Tiranie.


Komentarze
Polityka Prywatności