Książka autorstwa prof. Tadeusza Gadacza Historia filozofii XX wieku. Nurty to rzecz ze wszech miar niezwykła. Niezwykła zarówno ze względu na jej twórcę, jak i ze względu na rozmach i precyzję, z jaką została przygotowana. „Tadeusz Gadacz – pisze prof. Piotr Sztompka – podjął dzieło na pierwszy rzut oka niemożliwe, przekraczające ramy jednego człowieczego intelektu i jednej ludzkiej biografii (...) dzieło to imponuje (...) niewiarygodną wprost erudycją autora, obszarem i głębią lektur, precyzją i rygoryzmem interpretacji, (...) oryginalną typologią kierunków czy szkół filozoficznych”.
Mamy zaszczyt zaprezentować Państwu drugi tom summy filozoficznej przybliżającej bohaterów humanistyki dwudziestego wieku. Tym razem autor skupia swą uwagę na myślicielach przynależnych do trzech nurtów współczesnej myśli: neokantyzmu, filozofii egzystencji i filozofii dialogu. Profesor Gadacz z właściwą sobie wnikliwością bada niezwykłe wpływy, jakie myśliciele ci wywierali na następne pokolenia. Pokazuje także, jak głęboko w myśl filozoficzną sięgały ich własne korzenie.
To nie tylko imponująca synteza filozofii XX wieku, ale też pasjonująca genealogia współczesnego myślenia, bez której nie sposób zrozumieć otaczającej nas kultury i nas samych.
prof. Michał P. Markowski
Prof. dr hab. Tadeusz Gadacz, ur. w 1955 roku w Krakowie, jest uczniem ks. prof. Józefa Tischnera. W latach 1991–1995 był dziekanem Wydziału Filozofii Papieskiej Akademii Teologicznej, w latach 1996–1999 kierownikiem Katedry Filozofii Religii na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Warszawskiego. Od 2002 roku pracuje w Instytucie Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk. Jednocześnie od 1998 roku pełni funkcję kierownika Katedry Filozofii w Collegium Civitas. W latach 2003–2007 był przewodniczącym Komitetu Nauk Filozoficznych PAN.
W 1998 roku został laureatem subwencji profesorskiej Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. W 2002 roku otrzymał Nagrodę Prezydenta Miasta Warszawy dla najlepszego nauczyciela akademickiego, a w 2004 roku Nagrodę Ministra Kultury, Biblioteki Narodowej i „Nowych Książek" dla najlepszego autora roku 2003 za redakcję naukową dziesięciotomowej encyklopedii Religia. W 2008 roku dostał nagrodę dla najlepszego wykładowcy w historii Collegium Civitas.
Był stypendystą uniwersytetu Louvian-la-Neuve w Belgii, Catholic University of America w Waszyngtonie, Hebrew University w Jerozolimie, Instytutu Nauk o Człowieku w Wiedniu. W latach 1986–1994 wydawał wraz z Bogdanem Baranem samizdatową serię filozoficzną Teksty filozoficzne, w której ukazały się m.in. przekłady E. Husserla, J. Patočki, E. Lévinasa, M. Heideggera. Obecnie wydaje serię „Klasyka Filozofii”. Jest autorem ponad 130 publikacji naukowych polskich i zagranicznych. Ostatnio wydał Rozumowe poznawanie Boga (2000 r.), Filozofia człowieka jako filozofia losu (2000 r.), O umiejętności życia (2002 r., 2004 r., 2007 r.), Bóg w filozofii XX wieku (2007), O ulotności życia (2008). Przełożył na język polski Gwiazdę zbawienia Franza Rosenzweiga.
Prof. Gadacz zajmuje się historią filozofii XX wieku, filozofią Boga i religii, metafizyką, filozofią człowieka i edukacji. Historia filozofii XX wieku to jego największe dzieło, nad którym pracował kilka lat.