Z przedmowy wydawców: „Niepodległość Polski – to dzisiaj oczywistość. Już można nie rozumieć słów: „W Polsce czyli nigdzie”. (…). Rok 1918 nie miał w historii Polski precedensu. (…). Pierwszy raz powracała Niepodległość. Wracała z trudem, opornie, przyspieszając i hamując, zatrzymywana przez wypadki, które wieszczyły jej przyszłą ułomność. (…). Prezentujemy album, by po ponad 90 laty przyjrzeć się stanowi ducha naszych przodków w momencie epokowej przemiany.
Spojrzenie w środek tego doświadczenia objawia coś zdumiewającego: tak wiele chaosu, ideologicznych swarów, niepewności, bezsiły…
Tak dużo zwątpienia czy damy radę. Czyż to czegoś współczesnym nie przypomina?
70 lat później, przed blisko 20 laty, gdy kończyło się półwiecze polskiej podległości systemom totalitarnym, tak bezwzględnie odbierającym Polsce byt samodzielny, działo się podobnie. Rozumieliśmy, że wszystko się zmienia, raczej na lepsze, ale czy trwale… Dopiero z czasem stawało się jasne, że zdarzył nam się oto największy triumf.”
Przygotowany przez Ośrodek KARTA album 1918. Odzyskiwanie Niepodległej to chronologiczna, barwnie ilustrowana opowieść
o wydarzeniach towarzyszących odzyskaniu niepodległości przez Polskę. Album jest podzielony na trzy części. Pierwsza zatytułowana O nas bez nas obejmuje okres od stycznia do kwietnia i poświęcona jest przede wszystkim traktatowi brzeskiemu i jego następstwom. Kolejny rozdział Szukanie drogi opisuje wydarzenia od maja do września skupiając się na życiu codziennym i politycznym w Królestwie i Galicji, a także tworzeniu się Armii Polskiej we Francji i rozbrojenia Korpusów Wschodnich. Ostatnia część zatytułowana Niepodległa to szczegółowa relacja z odzyskiwania niepodległości i pierwszych działań nowego państwa: przejmowania władzy w Galicji, rozbrajania Niemców w Warszawie, polsko-ukraińskich walkach o Lwów, formowaniu się państwowości, powołania rządu Jędrzeja Moraczewskiego i powstania wielkopolskiego.
Archiwalne zdjęcia i plakaty, fragmenty wspomnień m.in. Józefa Piłsudskiego, Jędrzeja Moraczewskiego, Macieja Rataja, Józefa Hallera, Marii Dąbrowskiej, Marii Kasprowiczowej, cytaty z prasy m.in. „Czasu”, „Kuriera Warszawskiego”, „Kuriera Lwowskiego”, odezwy i zarządzenia władz okupacyjnych, ulotki partii i organizacji niepodległościowych czynią z albumu wyczerpujący zapis 1918 roku.
Z okazji 91. rocznicy odzyskania niepodległości w Księgarni Historycznej Domu Spotkań z Historią w listopadzie będzie można kupić album w cenie obniżonej o 20% czyli za 31 złotych. Księgarnia mieści się w budynku DSH przy ul. Karowej 20
w Warszawie.
Rok 1918. Odzyskiwanie Niepodległej
Koncepcja albumu: Zbigniew Gluza, Ośrodek KARTA
Wybór i opracowanie: Agnieszka Dębska, Ośrodek KARTA
Konsultacja historyczna: prof. dr hab. Andrzej Chojnowski, prof. dr hab. Jerzy Kochanowski.
Oprawa twarda, 206 stron, cena w promocji w Księgarni Historycznej DSH 31 zł.
***
Księgarnia historyczna XX wieku
W księgarni Domu Spotkań z Historią można kupić książki, czasopisma, albumy po polsku
i angielsku – blisko 1000 tytułów dotyczących historii Polski i Europy Wschodniej, pocztówki z dawną Warszawą, mapy i filmy dokumentalne oraz wybrane publikacje
w promocyjnych cenach. Możliwość sprowadzenia poszukiwanego tytułu na indywidualne zamówienie oraz uzyskania rabatu. Zapraszamy na spotkania z autorami, historykami
i świadkami wydarzeń.
***
Dom Spotkań z Historią (DSH) — instytucja kultury m. st. Warszawy — zajmuje się popularyzowaniem historii Polski i Europy Środkowo-Wschodniej w XX wieku, ze szczególnym akcentem na skutki totalitaryzmów. Organizuje wystawy, projekcje filmowe, spotkania ze świadkami, seminaria, warsztaty edukacyjne oraz prowadzi działalność wydawniczą. Swoje zasoby udostępniania bezpłatnie. DSH ściśle współpracuje z Ośrodkiem KARTA oraz innymi organizacjami i środowiskami w kraju i za granicą, m. in. z Instytutem Pamięci Narodowej, Instytutem Studiów Politycznych PAN; Ośrodkiem Badań, Informacji i Upowszechniania Memoriał w Moskwie, Instytutem Badań nad Totalitaryzmem im. Hannah Arendt w Dreźnie, Fundacją Körbera w Hamburgu. Więcej informacji na stronie: www.dsh.waw.pl.