W malowniczej scenerii Himalajów przeżywamy niesamowitą przygodę sześciu niewidomych tybetańskim nastolatków, którzy postanowili wspiąć się na ośmiotysięcznik Lhakpa Ri. Niebezpieczna podróż wydaje się z początku niemożliwym wyzwaniem. Wielu Tybetańczyków wierzy, że niewidome dzieci są opętane przez demony, są odrzucane przez swoich rodziców i przez społeczeństwo. Sabriye Tenberken, niewidoma działaczka społeczna i podróżniczka, zajmuje się ratowaniem ich.
Otworzyła pierwszą w Tybecie szkołę dla niewidomych dzieci. Zaprasza do niej w odwiedziny znanego niewidomego wspinacza Erika Weihenmayera.
Erik przyjeżdża do Lhasy. Pod jego wpływem i przewodnictwem Sabriye i jej uczniowie Kyila, Sonam Bhumtso, Tashi, Gyenshen, Dachung i Tenzin postanawiają wyruszyć w góry. Ich 3 tygodniowa wyprawa wykracza poza wszystko, czego kiedykolwiek oczekiwali.
Pomysł na film poddał sam niewidomy wspinacz Erik Weihenmayer. Przez producentów Sybila Robsona Orra i Stevenema Haftema poznał reżyserkę Lucy Walker, która również wspina się po górach. Już po pierwszym spotkaniu z Erikiem podjęła się nakręcenia filmu.
„Erik powiedział mi, że kiedy był niewidomym nastolatkiem wspinanie się po górach budowało w nim poczucie wiary w siebie i chciał podzielić się tym doświadczeniem z tybetańskim dziećmi”.
Erik Weihenmeyer był niewidomy od 15. roku życia. Zanim został alpinistą i pierwszym niewidomym, który zdobył Mount Everest, musiał zmierzyć się ze swoimi ograniczeniami. Jego droga do samoakceptacji przebiegała w sprzyjających warunkach: pod opieką braci i czuwającego nad wszystkim ojca. Teraz Erik zdecydował się pomóc innym. Wybrał Tybet, bo tu niewidomi żyją jak wyrzutkowie, na marginesie społecznym. W powszechnym mniemaniu ślepota jest karą za grzechy w poprzednim życiu lub dowodem opętania. Normalne życie staje się przez to niemal niemożliwe. Sabryie Tenberken, niewidoma Niemka, postanowiła założyć organizację Braille bez Granic i pierwszą szkołę dla niewidomych w Lhasie. To do niej zwraca się Erik z propozycją zorganizowania profesjonalnej wyprawy w Himalaje. Grupę stworzyli uczestnicy wielu górskich wspinaczek i dzieci ze szkoły Sabryie. W miarę zbliżania się do szczytu, cel wyprawy staje się przedmiotem dyskusji i polem gry ambicji himalaistów. Czy ktoś w tych krytycznych warunkach zachowa rozsądek?
Dokument Lucy Walker łączy różne elementy. Reżyserka z uwagą obserwuje uczestników ekspedycji oraz jej burzliwy przebieg. Przygląda się też wpływowi wyprawy na psychikę dzieci i dorosłych. Dla niektórych wspinaczka staje się szansą na przemianę, na której zależało organizatorom. Inni na nowo przeżywają przeszłość i wracają do bolesnych wspomnień. Choć Ślepy los w naturalny sposób staje się opowieścią o górskiej ekspedycji, autorka nawet na chwilę nie traci z pola widzenia celu swojego dzieła.
Wybrane nagrody i festiwale
Festiwal Planete Doc Review 2009
2007 – Palm Springs International Film Festival – Nagroda Publiczności
Berlinale International Film Festival Nagroda Publiczności
2006 – Los Angeles Film Festival – Nagroda Publiczności
British Independent Film Awards – Nominacja
Toronto International Film Festival