Lawa nagrzana do 1400 stopni Celsjusza i czarny pył wdzierający się do gardła

Erupcje wulkanów to zjawisko, którego doświadcza człowiek od początku naszej cywilizacji. Już w starożytności olbrzymi wybuch Wezuwiusza pozbawił życia mieszkańców małego miasteczka Pompeje, a w naszej nowożytnej historii także nie brakowało spektakularnych katastrof tego rodzaju.

 Szacuje się, że w ciągu ostatnich 10 tys. lat na kuli ziemskiej czynnych było 1500 wulkanów. W tym okresie miało miejsce około 7900 erupcji. Obecnie liczbę czynnych wulkanów szacuje się na około 800, co oznacza, że kilkaset potencjalnie śmiertelnych zagrożeń dla człowieka czai się w wielu zakątkach naszej planety.
Rocznie na całym świecie wybucha ponad 50 wulkanów. W Chile, w 2008 roku, w związku z potężną erupcją dwóch wulkanów ewakuowano kilka tysięcy osób. Na Hawajach z krateru wulkanu Kilauea nieustannie spływa potok gorącej lawy i wydobywają się ogromne kłęby pary wodnej i gazów. Niedawno gwałtowny wybuch wulkanu zniszczył karaibską wyspę Montserrat.
Czy wiedziałbyś, jak uciec przed potokiem lawy, która nagrzewa się do 1400°C oraz przed wulkanicznym pyłem, który wdziera się do płuc nawet przez zamknięte usta? Wulkany to odzwierciedlenie prawdziwej siły natury - ich erupcje mogą kosztować życie nawet tysięcy ludzi, niszczyć całe miasta, a nawet wpływać na zmiany światowego klimatu!
Co kryje wnętrze wulkanu? Na to pytanie odpowiedzą w naszym programie uznani naukowcy, którzy przyjrzą się bliżej procesom związanym z wydobywaniem się lawy i innych materiałów z głębszych warstw litosfery na powierzchnię skorupy ziemskiej. W programie dowiemy się też, w jaki sposób erupcje wulkanów dokonują swoich straszliwych zniszczeń.


Komentarze
Polityka Prywatności