Już za tydzień, w poniedziałek 1 lutego 2010 roku o godzinie 12.00 w kinie Luna w Warszawie zostaną ogłoszone nominacje do Polskich Nagród Filmowych ORŁY 2010, przyznawanych głosami Polskiej Akademii Filmowej.
Do tegorocznych Orłów kandyduje 30 polskich filmów (oraz ich twórcy), które w okresie od 1 stycznia do 31 grudnia 2009 roku były wyświetlane przynajmniej przez tydzień na otwartych, płatnych pokazach. Członkowie Polskiej Akademii Filmowej głosują również na Najlepszy Film Europejski na ekranach polskich kin w 2009 roku.
Głosowanie członków Polskiej Akademii Filmowej na Polskie Nagrody Filmowe Orły jest dwuetapowe, korespondencyjne i tajne aż do ogłoszenia rezultatu. Tegoroczne głosowanie rozpoczęło się 6 stycznia 2010 roku, kiedy to czołowa firma doradcza PricewaterhouseCoopers, nadzorująca przebieg i gwarantująca wiarygodność procesu głosowania, wysłała do wszystkich członków Akademii imienne karty do głosowania. Pierwsza tura głosowania trwa do 26 stycznia - tego dnia zostanie zamknięta skrzynka, na którą są odsyłane wypełnione karty do głosowania. Następnie firma PricewaterhouseCoopers zliczy wszystkie ważne głosy członków Akademii.
Do czasu ogłoszenia nominowanych na konferencji prasowej nazwiska będą znały tylko dwie osoby - Krzysztof Szułdrzyński oraz Adam Krasoń, partnerzy w PricewaterhouseCoopers. Nadzorują oni proces zliczania głosów i gwarantują jego prawidłowość, a w czasie konferencji osobiście przekażą zalakowane koperty z nazwiskami nominowanych.
Nominowanych i laureatów Polskich Nagród Filmowych wyłaniają członkowie Polskiej Akademii Filmowej. Polska Akademia Filmowa to odpowiednik narodowych akademii filmowych, przyznających takie nagrody jak francuskie Cezary, czeskie Lwy, czy hiszpańskie Goya, a w Europie - Europejska Akademia Filmowa, przyznająca Europejskie Nagrody Filmowe. Do Polskiej Akademii Filmowej należy ponad 500 członków, a na jej czele stoi Prezydent, pani Agnieszka Holland.
Polska Akademia Filmowa należy do FAN of Europe (Film Academies Network of Europe), inicjatywy skupiającej pod egida Europejskiej Akademii Filmowej narodowe akademie filmowe, mającej na celu promocję europejskiego kina oraz edukację i wspieranie młodych talentów.
Polskie Nagrody Filmowe są przyznawane za najwyższe osiągnięcia w 16 kategoriach: Najlepszy Film, Najlepsza Główna Rola Męska, Najlepsza Główna Rola Kobieca, Najlepsza Reżyseria, Najlepszy Scenariusz, Osiągnięcia Życia, Najlepsza Drugoplanowa Rola Męska, Najlepsza Drugoplanowa Rola Kobieca, Najlepsze Zdjęcia, Najlepsza Scenografia, Najlepsza Muzyka, Najlepsze Kostiumy, Najlepszy Montaż, Najlepszy Dźwięk, Najlepszy Film Europejski oraz - w kategorii wprowadzonej w ubiegłorocznej edycji - Odkrycie Roku.
W pierwszej turze głosowania wszyscy członkowie Polskiej Akademii Filmowej głosują w kategoriach: Najlepszy Film, Najlepsze Role, Najlepszy Film Europejski, a także proponowali Laureata Nagrody za Osiągnięcia Życia. W pozostałych kategoriach głosują wyłącznie specjaliści danej branży.
W drugiej turze wszyscy członkowie Akademii mają prawo głosowania we wszystkich kategoriach. Swoją nagrodę przyzna także publiczność.
Ceremonia Polskich Nagród Filmowych Orły 2010 odbędzie się 1 marca w Teatrze Polskim w Warszawie i będzie transmitowana przez Program 2 TVP. Wcześniej, 24 lutego, na spotkaniu Nominowanych z mediami zostanie ogłoszone nazwisko pierwszego laureata Orłów 2010, laureata Nagrody za Osiągnięcia Życia.
W czasie pierwszej tury głosowania w warszawskim Centrum Artystycznym KINIE LUNA oraz łódzkim kinie Charlie odbył się Przegląd filmów kandydujących do Polskich Nagród Filmowych Orły, w ramach którego można było zobaczyć filmy kandydujące do Orłów 2010. W marcu planowany jest Przegląd zwycięskich filmów tegorocznej edycji nagród. Współorganizatorem Przeglądu jest Instytucja Filmowa MAX-FILM S.A. Szeroka działalność IF MAX-FILM S.A. związana jest nie tylko z dystrybucją filmów i zarządzaniem kinami, ale także promowaniem kultury oraz propagowaniem kinematografii polskiej i zagranicznej.
Polskie Nagrody Filmowe Orły powstają pod honorowym patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Partnerem Orłów od chwili ich powstania jest czołowa firma doradcza PricewaterhouseCoopers. Patonami medialnymi są: TVP, Polskie Radio PR 3, Film,Viva, Party, Stopklatka.pl.
Dotychczasowymi laureatami Orłów w kategorii Najlepszy Film były: "Historia kina w Popielawach" (1999), "Dług" (2000), "Życie jako śmiertelna choroba przenoszona drogą płciową" (2001), "Cześć, Tereska" (2002), "Pianista" (2003) i "Zmruż oczy" (2004), "Wesele" (2005), "Komornik" (2006), "Plac Zbawiciela" (2007), "Katyń" (2008), "33 sceny z życia" (2009).
LISTA FILMÓW KANDYDUJĄCYCH DO
POLSKICH NAGRÓD FILMOWYCH ORŁY 2010
1. AFONIA I PSZCZOŁY, reż. Jan Jakub Kolski
2. BALLADYNA, reż. Dariusz Zawiślak
3. DEMAKIJAŻ, reż. Maria Sadowska, Dorota Lamparska, Anna Maliszewska
4. DOM ZŁY, reż. Wojciech Smarzowski
5. DRZAZGI, reż. Maciej Pieprzyca
6. ENEN, reż. Feliks Falk
7. GALERIANKI, reż. Katarzyna Rosłaniec
8. GENERAŁ - ZAMACH NA GIBRALTARZE, reż. Anna Jadowska
9. GENERAŁ NIL, reż. Ryszard Bugajski
10. IDEALNY FACET DLA MOJEJ DZIEWCZYNY, reż. Tomasz Konecki
11. JANOSIK. PRAWDZIWA HISTORIA, reż. Agnieszka Holland, Kasia Adamik
12. JESZCZE NIE WIECZÓR, reż. Jacek Bławut
13. KOCHAJ I TAŃCZ, reż. Bruce Parramore
14. MAGICZNE DRZEWO, reż. Andrzej Maleszka
15. MIASTO Z MORZA, reż. Andrzej Kotkowski
16. MIŁOŚĆ NA WYBIEGU, reż. Krzysztof Lang
17. MNIEJSZE ZŁO, reż. Janusz Morgenstern
18. NIGDY NIE MÓW NIGDY, reż. Wojciech Pacyna
19. OPERACJA DUNAJ, reż. Jacek Głomb
20. OSTATNIA AKCJA, reż. Michał Rogalski
21. POPIEŁUSZKO. WOLNOŚĆ JEST W NAS, reż. Rafał Wieczyński
22. REWERS, reż. Borys Lankosz
23. TATARAK, reż. Andrzej Wajda
24. TERAZ I ZAWSZE, reż. Artur Pilarczyk
25. U PANA BOGA ZA MIEDZĄ, reż. Jacek Bromski
26. WOJNA POLSKO-RUSKA, reż. Xawery Żuławski
27. ZAMIANA, reż. Konrad Aksinowicz
28. ZERO, reż. Paweł Borowski
29. ZŁOTY ŚRODEK, reż. Olaf Lubaszenko
30. REWIZYTA, reż. Krzysztof Zanussi
ZASADY GŁOSOWANIA
q Laureatów wyłaniają członkowie Polskiej Akademii Filmowej.
q Kandydatami do Polskich Nagród Filmowych Orły 2010 są polskie filmy fabularne (oraz ich autorzy), które w 2009 roku znalazły się w regularnym rozpowszechnianiu w Polsce przez okres przynajmniej jednego tygodnia na płatnych pokazach. W 2009 roku takich tytułów było 30.
q O ostatecznym zwycięstwie w każdej z kategorii decyduje największa liczba głosów.
q W głosowaniu na Najlepszy Film Europejski biorą udział wszystkie filmy europejskie, które w 2009 roku znalazły się w regularnym rozpowszechnianiu w Polsce przez okres przynajmniej jednego tygodnia na płatnych pokazach.
q Głosowanie jest dwuetapowe, korespondencyjne i tajne aż do ogłoszenia rezultatu.