Już od piątku, 5 lutego, zapraszamy widzów kina Kultura na jedyne warszawskie pokazy filmu „Królik po berlińsku” Bartosza Konopki na łączonych pokazach z animacją „Esterhazy” Izabeli Plucińskiej. Głosami Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej, obraz będzie walczył o Oscara w kategorii Najlepszy Krótkometrażowy Film Dokumentalny!
„Królik po berlińsku i Esterhazy” to dwa fascynujące obrazy, które odmiennymi środkami narracji opowiadają wspólną historię powstania Muru Berlińskiego i zjednoczenia Niemiec widzianą z „króliczej perspektywy”. Ta właśnie nietypowa perspektywa powoduje, że tak wszystkim dobrze znana historia Muru Berlińskiego ubrana w inną niż dotychczas stylistykę, nabiera nowego znaczenia i głębokiego artystycznego wyrazu. „Królik po berlińsku i Esterhazy” są niezwykle plastyczną, zaskakującą metaforą wolności po 89 roku pokazującą strach ludzi i niepewność przed przyszłością. Są to obrazy, które w doskonale wyważony sposób będą nie tylko wzruszać ale i przypominać okrutne losy Europy Wschodniej, zachowując przy tym uniwersalną wymowę.
Zapraszamy na codzienne seanse „Królika po berlińsku” i „Esterhazego”!
05.02 – 08.02 – 10.45, 15.00
09.02 – 15.00
10.02 – 15.00, 17.00
11.02 – 14.15, 17.00
Zapraszamy do Kina Kultura!
www.kinokultura.pl
Rezerwacje: (22) 826 33 35
Oto opisy premierowych filmów:
1. „Królik po berlińsku”
Jest to opowieść o tysiącach dzikich królików, które zamieszkiwały strefę śmierci Muru Berlińskiego. Pas ziemi między dwoma murami był jakby “stworzony” dla tych zwierząt. Pełno nietkniętej trawy, drapieżniki zostały za murem, a strażnicy pilnowali, żeby żaden człowiek nie “zakłócał” spokoju królików. Przez 28 lat żyły tam zamknięte, ale bezpieczne. Niestety pewnego dnia Mur runął, a króliki musiały poszukać dla siebie nowego miejsca. Film jest alegorią przybliżającą dzieje Europy Wschodniej z “króliczej” perspektywy.
„Królik po berlińsku”
Reżyseria: Bartosz Konopka
Scenariusz: Bartosz Konopka/ Piotr Rosołowski
Muzyka: Maciej Cieślak
Lektor: Krystyna Czubówna
Dystrybutor: Fundacja Film Polski
Polska, 2009, Dokument, 52 min.
2. „Esterhazy”
Berlin rok 1989. Malutki wiedeński króliczek przyjeżdża do Berlina z misją znalezienia dużej żony. Zgodnie z radą Wielkiego Księcia patriarchy rodu Esterhazy, ma poszukiwać małżonki za wielkim murem gdzie znajduje się, strzeżony przez żołnierzy, króliczy raj. Poszukiwania okazują się trudne. Esterhazy trafia z rąk do rąk poznając berlińskie rodziny. Kiedy w końcu udaje mu się odnaleźć berliński mur i króliczy raj, mur zostaje zburzony. W euforii i wrzawie tłumów, nadchodzi kres króliczego raju. Esterhazy i jego ukochana zmuszeni są do ucieczki... Historia opisana w filmie jest oparta na faktach historycznych i popularnej w Niemczech książce autorstwa I. Dische i H.M.Enzensberg''a.
„Esterhazy”
Reżyseria: Izabela Plucińska
Scenariusz: Anna Jadowska/ Izabela Plucińska
Głosów postaciom użyczyli: Maciej Stuhr, Maria Peszek, Wiktor Zborowski, Borys Szyc, Robert Więckiewicz, Roma Gąsiorowska, Zbigniew Zamachowski, Jolanta Fraszyńska, Krzysztof Kowalewski
Dystrybutor: Fundacja Film Polski
Polska, 2009, Animacja, 25 min.