Proza świata

Wydawnictwo Czarne z radością ogłasza narodziny nowej serii –„Proza świata”. Będą się w niej ukazywać nie tylko książki autorów cieszących się zasłużoną międzynarodową sławą, ale także obiecujących debiutantów. Klasyków literatury, jak i tych, którzy są jej wschodzącymi gwiazdami. Wraz z nową serią Wydawnictwo Czarne wypływa na burzliwe wody światowej prozy. Zaprezentuje literaturę różnorodną i kolorową jak planeta, na której żyjemy, odwołującą się do doświadczeń ze wszystkich zakątków świata.


Serię "Proza świata" zainauguruje (24 lutego) debiutancki zbiór opowiadań Sany Krasikov Jeszcze rok w znakomitym przekładzie Michała Kłobukowskiego. To melancholijna opowieść o emigrantach zza żelaznej kurtyny, którzy próbują ułożyć sobie życie w Stanach Zjednoczonych. Entuzjastyczne recenzje krytyków podkreślały dojrzałość stylu debiutantki, dyskretny wdzięk i przenikliwość jej pióra. Jeszcze rok otrzymał między innymi prestiżową nagrodę Sami Rohr Prize for Jewish Literature za rok 2009.


Widzialny świat Marka Slouki (premiera w maju) to poruszająca, romantyczna opowieść o synu usiłującym zrozumieć przeszłość matki. Autor, dziecko czeskich emigrantów, w swojej twórczości sięga do wspomnień oraz osobistych doświadczeń. Pisze o tym, jak przeszłość w sposób nieunikniony odciska się na teraźniejszości.


Następną książką z serii będzie nowa powieść zeszłorocznej noblistki Herty Müller Huśtawka oddechu (tytuł roboczy). To tekst "kaligrafujący cierpienie, ale nie upiększający bólu". Herta Müller ponownie przygląda się panom strachu, krok po kroku podąża za ofiarami, po raz kolejny dokonuje "upiornej przeprowadzki rzeczywistości" w słowa. Premiera w czerwcu.


Sherko Fatah, dziecko irackiego Kurda i Niemki, to kolejny z autorów serii "Proza świata". W powieści Ciemny statek (premiera w sierpniu) opowiada historię Irakijczyka, który uciekając przed demonami przeszłości, próbuje ułożyć sobie życie w Niemczech.
W serii "Proza świata" ukażą się również dwie książki Yiyun Li, której styl porównuje się do pisarstwa Orhana Pamuka i J. M. Coetzeego. Na wrzesień 2010 zaplanowana jest premiera Włóczęgów, a na marzec 2011 Tysiąc lat dobrych modlitw. Yiyun Li jest laureatką m.in. nagrody PEN/Hemingway Award.
W lutym 2011 roku, z okazji 80. rocznicy urodzin jednego z najwybitniejszych pisarzy niemieckojęzycznych, Thomasa Bernharda, ukaże się wznowienie jego Autobiografii. W tym cyklu powieści znakomity autor przenosi nas w świat swojego dzieciństwa, opowiada o młodości i dzieli się traumami związanymi z dojrzewaniem.


Submarino (tytuł oryginalny) Jonasa T. Bengttsona to nie bajka Andersena ani przyjemna lektura na plażę. To wstrząsająca historia dwóch braci, alkoholika i heroinisty. Niepokojąco realistyczne studium ludzkiej nędzy i upadku. Premiera w lipcu 2011 roku.


Oskarżona Marielli Mehr to opowieść o aresztowanej pod zarzutem morderstwa i podpalenia młodej kobiecie, Kari Selb. Bohaterka opowiada sądowemu psychologowi o swojej przeszłości i życiu, które ukształtowała brutalna przemoc. Premiera w sierpniu 2011.


Jeszcze rok

Wydanie I, rok 2010
Format: 125x205 mm, oprawa miękka, foliowana, ze skrzydełkami
Liczba stron: 276
Projekt okładki: Agnieszka Pasierska
Projekt typograficzny: Robert Oleś/d2d.pl

ISBN: 978-83-7536-174-2
Cena: 32,50zł


Przekład z angielskiego Michał Kłobukowski

Melancholijne opowiadania Sany Krasikov pokazują świat emigrantów zza żelaznej kurtyny, którzy pełni nadziei przybywają do Stanów Zjednoczonych. Tylko nielicznym powiodło się w nowej amerykańskiej ojczyźnie, reszta rozpaczliwie walczy o przetrwanie. Przybyli tu w poszukiwaniu lepszego życia, ale rzeczywistość jak zwykle daleka jest do marzeń. Pozostaje świat wspomnień i straconych złudzeń. Nadzieja to ciężka robota - mówi Gulia z Taszkientu, a pozostali mogliby uznać jej słowa za życiowe motto. Bohaterowie Krasikov przypominają postaci z obrazów Edwarda Hoppera, tak samo jak oni zagubione i samotne. To ludzie przybici codziennością i wciąż zanurzeni w przeszłości - niezależnie od tego, czy za nią tęsknią, czy próbują przed nią uciec.

"Jak to pisarze, których pierwszą ojczyzną była rosyjska literatura, Krasikov łączy smutek z podszytą humorem ironią".
Marta Mizuro, "Zwierciadło"

"Niezwykle dojrzałe dzieło niezwykle młodej autorki. Osiem opowiadań, które składa się na jej debiutancką książkę, to osiem przejmująco ludzkich i jednocześnie doskonałych pod względem formalnym historii. Witamy zatem nowy młody talent. Krasikov dorównuje debiutanckim osiągnięciom Junota Diaza czy Jhumpy Lahiri".
"Miami Herald"

"W swoim zachwycającym debiucie Krasikov skupia się na subtelnościach emigranckiej duszy, nadziei i rozpaczy przepełniających serca
bohaterów, rosyjskich i gruzińskich uchodźców przybywających na Wschodnie Wybrzeże (…). Proza Krasikov jest oszczędna i dokładna, a opowiadane historie - mądre, złożone i pełne pasji".
"Publisher's Weekly"

"Jeszcze rok opowiada starą, dobrze znaną historię o imigrantach w Ameryce w zaskakująco świeży sposób".
"Time Out New York"

"Krasikov to pisarka spostrzegawcza i obdarzona niezwykłym zmysłem obserwacji. I choć opowiada o rozczarowaniu i nostalgii,
zostawia także wiele miejsca na nadzieję".
"Kirkus Reviews"

"Pełne wdzięku, ale i przenikliwości opowiadania zostają w pamięci nie tylko ze względu na odważne spojrzenie autorki, ale także na jej współczucie. Jedną rzeczą jest bowiem pokazać bohaterów w ich rozpaczy jak próbki czy okazy, a inną - stanąć obok nich, nie z sentymentem, ale z pokorą, z rodzajem emocjonalnej i duchowej łączności. Krasikov udało się to osiągnąć, a my dzięki niej jesteśmy o to bogatsi".
"San Francisco Chronicie"

Sana Krasikov - prozaiczka. Urodziła się na Ukrainie, wychowała w Gruzji, mieszka w Stanach Zjednoczonych.
Jej teksty publikowano m.in. w "The New Yorker" i "The Atlantic Monthly". Za swój debiutancki zbiór opowiadań Jeszcze rok otrzymała nagrodę National Book Foundation's "5 under 35", a także prestiżową Sami Rohr Prize for Jewish Literature za rok 2009. Książka znalazła się również w finale PEN/Hemingway Award 2009 i The New York Public Library's Young Lions Fiction Award.

Komentarze
Polityka Prywatności