Dno oka

Schronienie, osłona, dekoracja, dom, siedlisko, klatka przechowują w swych wnętrzach, strzegąc i uciskając zarazem, drżące istnienia - książka Nowickiego uczy, że każdy byt, żywy czy przedmiot, przedstawiony na fotografii, jest "drżący" - które wbrew sobie, wbrew intencjom fotografa, nie przestają wysyłać ku nam przekazu o własnym pojawieniu się, o własnym przelotnym trwaniu. O trwaniu życia w śmierci i o trwaniu śmierci w życiu.


Wojciech Nowicki jest pisarzem medytacyjnym; jego medytacje wyznacza delikatne i eleganckie poruszanie się między kontemplacyjnym wpatrzeniem się a, gdy trzeba, rozumowym dociekaniem, sięgającym nieraz po odniesienia literackie czy historyczne fakty. Kładzie na szalę dociekań różne, bogate w informacje konteksty, w których może odczytywać swe fotografie, lecz nigdy nie przytłacza nimi swej lektury; umie je i stworzyć i, jeśli uzna ich czczość, właśnie odrzucać. Myśli zbyt dorośle, by oceniać ciężar detalu, konkretu, słowami z zewnątrz, wymierzać go historycznymi zdarzeniami czy cytatami z dzieł filozofów albo krytyków.

"Po wypisach Wojciecha Nowickiego poczułem się Gargantuą, przeczytałem jedno Dno oka, a połknąłem dwanaście, a może i tysiąc sto dwadzieścia jeden innych książek".
Marek Bieńczyk (ze wstępu)

"Wojciech Nowicki patrzy na zdjęcia z czułością i stara się je zrozumieć. Wie dużo o fotografii, ale więcej jeszcze przeżywa. Przeżywa, ale nie ulega pokusie milczenia. Z tego delikatnego napięcia między rozległą erudycją i nagle wyrażaną zmysłowością zrodziła się jedna z najlepszych polskich książek o fotografii".
Michał Paweł Markowski

"Tej książki nie napisał intelektualista, który zaraził się fotografią i przy pomocy akademickiej aparatury pojęciowej rozkłada nowe hobby na czynniki pierwsze. Wojciech Nowicki pisze o fotografii, a raczej o konkretnych fotografiach, 'od środka', we właściwy wyłącznie dla nich sposób. Rozumie jak te zdjęcia działają i z czego są zrobione, dopiero na tym fundamencie buduje całą intelektualną ekwilibrystykę. Takie
podejście nie zdarza się często. Super książka".
Kuba Dąbrowski

Wojciech Nowicki (ur. 1968) pracuje jako dziennikarz, tłumacz, kurator wystaw fotograficznych i fotograf. Publikuje w "Tygodniku Powszechnym"; w krakowskiej "Gazecie Wyborczej" jest recenzentem kulinarnym. Należy do rady programowej Miesiąca Fotografii w Krakowie; jest współzałożycielem Fundacji Imago Mundi. Mieszka w Krakowie.

Komentarze
Polityka Prywatności