Za jeden uśmiech

Kolejną kolekcją z serii „Przeboje Polskiego Kina”, którą Wydawnictwo Telewizji Kino Polska oddaje do rąk swoich widzów, jest box ZA JEDEN UŚMIECH zawierający cztery kultowe dla pokolenia dzisiejszych trzydziestoparolatków filmy, będące ekranizacjami powieści klasyków literatury dziecięcej tego formatu co Adam Bahdaj, Hanna Ożogowska i Seweryna Szmaglewska.


Podróż za jeden uśmiech, Dziewczyna i chłopak, Czarne stopy i Paragon gola to pogodne opowieści o świecie dzieciństwa, nie zawsze łatwego i dostatniego, jednak pełnego przygody, braterstwa, zapału, wielkich marzeń i nadziei. Perypetie piłkarskiej drużyny "Syrenki", zastępu harcerskiego "Czarne stopy", bliźniaków Tomka i Tosi Jastrzębskich czy kuzynów Poldka i Dudusia, mimo, że pozbawione bogactwa gadżetów i fajerwerków do których przyzwyczaiła nas współczesna rozrywka dla dzieci, urzekają prostotą i szczerością, sprawczą mocą wyobraźni i umiejętnością tworzenia "czegoś z niczego" która sprawia, że bohaterowie odnajdują radość we wspólnym przeżywaniu prawdziwych emocji.

O wydawnictwie:
Telewizja Kino Polska przedstawia:
PRZEBOJE POLSKIEGO KINA
Wydawnictwo Telewizji Kino Polska zostało powołane w 2008 roku w celu kontynuowania misji programowej telewizji Kino Polska na rynku DVD. Kino Polska funkcjonuje od 7 lat jako jedyny kanał telewizyjny w Polsce i na świecie, poświęcony wyłącznie popularyzacji polskiego kina, jest też pierwszym i jedynym kanałem tematycznym ze stałym pasmem polskiego kina niezależnego. Kino Polska jest laureatem telewizyjnego Oskara - nagrody Hotbird 2005 w kategorii "kanał filmowy", oraz nagrody Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej 2007 w kategorii "Program telewizyjny" za całokształt. Telewizja Kino Polska emituje polskie filmy fabularne, dokumentalne i animowane, kroniki oraz kino niezależne; prezentuje również sylwetki autorów polskich filmów: reżyserów, operatorów, scenarzystów, aktorów, autorów muzyki, jak również początkujących, niezależnych, awangardowych twórców.
Wydawnictwo Telewizji Kino Polska będzie kontynuować te tradycje przygotowując skompilowane wydania polskich filmów wzbogacone o ikonografie i dodatki, które przybliżą widzom sylwetki twórców, oraz pozwolą "wąchać czas", w którym powstały prezentowane filmy.
Wydawnictwo Telewizji Kino Polska przygotowuje trzy serie wydawnicze:
"Arcydzieła Polskiego Kina", "Przeboje Polskiego Kina", "Awangarda/Off"

O autorach:
Stanisław Jędryka, urodzony w 1933 roku w Sosnowcu
reżyser i scenarzysta filmowy, twórca klasyki polskiego filmu dla dzieci i młodzieży. W 1958 roku ukończył PWSFTviT realizując barwny eksperymentalny film krótkometrażowy "Stadion". Był asystentem Stanisława Lenartowicza przy "Zimowym zmierzchu" i "Spotkaniach" i Stanisława Różewicza przy "Wolnym mieście", "Miejscu na ziemi" i "Świadectwie urodzenia". Jako samodzielny reżyser debiutował w 1962 roku filmem "Dom bez okien". W 1965 zrealizował "Wyspę złoczyńców", rok później - "Powrót na ziemię" oraz film telewizyjny "Katarynka". Zrealizował ponad dwadzieścia filmów fabularnych, kilka seriali, w tym takie przeboje kinematografii dziecięcej jak: "Podróż za jeden uśmiech", "Stawiam na Tolka Banana", czy "Szaleństwo Majki Skowron". Stanisław Jędryka znany jest głównie jako reżyser filmów poruszających problemy dzieci i młodzieży. Największą popularność przyniosły mu "Do góry nogami" oraz zrealizowany na motywach prozy Adama Bahdaja serial telewizyjny "Do przerwy 0:1". Laureat wielu nagród filmowych i państwowych.
Stanisław Loth, urodzony w 1929 roku w Pabianicach operator i reżyser. Absolwent PWSFTviT w Łodzi z 1954 roku. Pracował w WFF w Łodzi, jako drugi operator filmów fabularnych. Zrealizował zdjęcia do filmów takich jak między innymi: "Świadectwo urodzenia", "Dziewczyna z dobrego domu", "Agnieszka 46", "Wyspa Złoczyńców", "Samotność we dwoje", "Wilcze echa", "Paragon Gola", "Abel, twój brat", "Podróż za jeden uśmiech", "Noce i dnie". Wyreżyserował filmy: "Dziewczyna i chłopak" (serial telewizyjny i film kinowy), oraz "Nasze podwórko". Jest laureatem nagrody III stopnia Ministra Kultury i Sztuki za całokształt pracy artystycznej. W latach 80-tych XX wieku wyemigrował do USA.
Waldemar Podgórski, urodzony w 1929 roku w Racińcu reżyser i scenarzysta, absolwent PWSFTviT z 1954 roku. Współpracował jako drugi reżyser i scenarzysta przy wielu filmach, między innymi"Kapeluszu Pana Anatola", "Jutro Meksyk", "Małżeństwie z rozsądku" .W 1968 zadebiutował jako reżyser filmem sensacyjnym "Hasło Korn". Od tego czasu wyreżyserował między innymi filmy: "Południk Zero", "Na krawędzi", "Karabiny", "Romans z intruzem" i "Czarne stopy" - jedyny w jego dorobku film dla młodzieży.

Komentarze
Polityka Prywatności