Zbójnickimi Bezdrożami Beskidu Śląskiego

Jeśli chcesz się dowiedzieć, jak wyglądał zbójnicki rapier, zbójnicka rusznica, gajdy, kłobuk czy zbójecki pistolec; jeśli chcesz się przejść wraz z doświadczonym przewodnikiem po prastarym zbójnickim płaju; jeśli chcesz posłuchać cygańskiej muzyki w towarzystwie Dmytrowej watahy – musisz wstąpić na Zbójnicki Szlak.

Szlak Zbójników Karpackich oraz Wydawnictwo Bezdroża zapraszają na pierwszą z cyklu zbójnickich imprez: I Międzynarodowy Plener Rzeźbiarski „Harnasie – Beskidzcy Zbójnicy”.

Od 25 maja do 6 czerwca 2010 r. w amfiteatrze w Szczyrku potrwa wspaniała zabawa, w której udział wezmą rzeźbiarze z Polski, Białorusi, Czech i Słowacji. Wszyscy fascynaci gór i kultury zbójnickiej będą mogli wziąć udział w licznych imprezach towarzyszących, takich jak występy polskich kabaretów z Podbeskidzia i okolic, koncerty góralskich zespołów, pokazy zbójnickiej sztuki kulinarnej, sztuki teatralne i zajęcia animacyjne prowadzone przez warszawski Teatr Plac Zabaw, a także zbójnicki jarmark.

„Zbójnicka poniewierka karpackimi cestami przeniesie wszystkich fascynatów gór w inny – zbójnicki wymiar” – mówi Leszek Młodzianowski, inicjator i organizator Szlaku Zbójników Karpackich. - „Zbójnicki szlak powstał, bowiem chcieliśmy zakorzenić w ludziach zbójnicki witalizm, zapoznać ludzi z pierwotnością instynktów i zachowań zbójników! Tworząc go, chcieliśmy odkurzyć wiedzę na temat podtatrzańskich donżuanów czy wschodniokarpackich opryszków. Chcieliśmy pokazać wielobarwność kulturową mitycznego łuku Karpat. Naszym celem jest wzbudzenie w ludziach zachwytu nad pięknem krajobrazów górskich i stworzenie mody na góralszczyznę” - dodaje.

W ciągu całego roku Leszek Młodzianowski wraz z ekipą swoich zbójników planuje jeszcze kilka podobnych do majowego pleneru wydarzeń, podczas których zanikająca kultura zbójnicka i góralska będzie mogła przybrać na sile i zainteresować szersze grono odbiorców. Niektóre ze zbójeckich biesiad będą organizowane w formie zbójnickich pikników na śródleśnych górskich polanach, wśród snopów siana.

Zbójnicki Szlak, a wraz z nim Wydawnictwo Bezdroża, zachęca do podążania tropem zbójnickiej przygody oraz odkrywania nieodgadnionych, mistycznych miejsc, które powinny być ważne nie tylko dla zapalonych górołazów, ale dla wszystkich Polaków. Więcej o nich i o planowanych biesiadach można poczytać na portalu www.zbojnickiszlak.pl oraz na stronie www.bezdroza.pl


Komentarze
Polityka Prywatności