Mieszkańcy Roany odchodzą pogodnie.

Karl-Markus Gauß słynie ze sztuki pisania reportaży z podróży. Niedawno ponownie wyruszył na poszukiwanie osobliwych kultur, aby "uczyć nas zdumienia Europą" ("Frankfurter Allgemeine Zeitung"). W Szwecji spotkał młodych, świadomych siebie Asyryjczyków, w położonych na uboczu górach północnych Włoch trafił na ostatnich, mądrych i doświadczonych życiowo Cymbrów, a na Litwie – na tajemniczych Karaimów, spośród których jedni uważają się za członków nieistniejącego już żydowskiego plemienia, a inni wypierają się wszelkich związków z judaizmem.

"Małych narodów i grup narodowościowych jest w Europie więcej, niż się nam wydaje i nikt nie potrafi opisywać ich dokładniej, czulej i z większym literackim zacięciem niż Karl-Markus Gauß, ten natchniony etnograf naszego kontynentu".
Andreas Wirthensohn, "Wiener Zeitung"

"Obsesyjnie kocha przegranych. Pisze o narodach, dla których historia nie była łaskawa, rozmawia z ludźmi ginących kultur. Mówi, że to przede wszystkim oni strzegą teraz bogactwa europejskiej tradycji. Gdy znikną, będzie tak, jakby morze zabrało część lądu, na którym żyjemy. Karl-Markus Gauß twierdzi, że literatura nie zmieni świata, ale może odmienić niektórych czytelników. Nie wiem, czy ma rację. Wiem natomiast, że podróże z Gaußem to wspaniała lekcja współczucia".
Bartosz Marzec

Karl-Markus Gauß
(ur. 1954), pisarz, eseista, krytyk literacki, wydawca i redaktor naczelny wychodzącego w Salzburgu dwumiesięcznika "Literatur und Kritik", współpracuje m.in. z pismami "Die Presse", "Der Standard" i "Die Zeit". Znawca środkowoeuropejskich mniejszości narodowych, a także (zapomnianej) literatury Europy Środkowej z czasów monarchii austro-węgierskiej. Autor wielu książek (w Polsce nakładem Wydawnictwa Czarne ukazały się: Psożercy ze Svini, Umierający Europejczycy, Europejski alfabet oraz Niemcy na peryferiach Europy) i laureat licznych nagród, m.in. Austriackiej Nagrody Państwowej w dziedzinie publicystyki kulturalnej (1994), Europejskiej Nagrody im. Charles'a Veillona w dziedzinie eseistyki (1997), Nagrody im. Brunona Kreisky'ego (1998), Międzynarodowej Nagrody Literackiej Vilenica (2005), Nagrody im. Manésa Sperbera (2005) oraz Mitteleuropa-Preis (2007). Mieszka i pracuje w Salzburgu.


Komentarze
Polityka Prywatności