Po zaledwie dwóch dniach od wprowadzenia do oferty Złotych Myśli „Księgi est”, wydawnictwo odnotowało dziesięć razy większą sprzedaż tego tytułu niż w przypadku standardowej premiery. Tym samym „Księga est” w zawrotnym tempie trafiła na szczyt bestsellerów w wakacyjnej ofercie Złotych Myśli.
„Mimo świadomości, że dostarczamy publikację z tradycją, o amerykańskich korzeniach sięgających lat 70-ych, jesteśmy zaskoczeni wynikiem – mówi Mateusz Chłodnicki z zarządu wydawnictwa. – Nie sądziliśmy bowiem, że polscy czytelnicy wiedzą, co oznaczała terapia est, zanim ją ostatecznie wycofano.”
Est (Erhard Seminars Training) to kontrowersyjna grupowa terapia, która niosła uczestnikom oczyszczenie i zrozumienie siebie poprzez serię bolesnych odkryć i trudnych do zniesienia stanów emocji, w jakie wprowadzał ich prowadzący. Z est korzystała m.in. Yoko Ono. Luke Rhineheart, autor książki, mówi wprost, jak wyglądała taka sesja, trwająca zazwyczaj przez dwa weekendy: „Dziesiątki dorosłych osób zgromadzone na sali muszą zaakceptować, że ktoś na nie krzyczy, komenderuje nimi, a nawet obraża”. Liczba osób, które przeszły przez est przekracza kilkaset tysięcy osób. Współcześnie Est porównuje się do terapii Gestalt lub amerykańskiego zen.
Dzięki bezpośrednim zapiskom ze szkolenia zawartym w „Księdze est” można na własnej skórze przekonać się, co niosło ze sobą uczestnictwo i jak silną psychiką musiał wykazać się seminarzysta, żeby terapię w ogóle przetrwać.
Publikacja jest dostępna w księgarni wysyłkowej www.zlotemysli.pl w wersji drukowanej i elektronicznej.