Wysoki. Śmierć Camerona Doomadgee

Wysoki. Śmierć Camerona Doomadgee to przykuwająca uwagę opowieść o Palm Island, tropikalnym australijskim raju, gdzie od ponad stu lat prowadzona jest wyjątkowo brutalna polityka rasowa, i o tajemniczej sprawie Camerona Doomadgee, który zabrany rutynowo na komisariat za obrażanie policjanta, czterdzieści minut później zostaje znaleziony martwy na podłodze celi.


Z oskarżeniem musi zmierzyć się Christopher Hurley, tytułowy Wysoki, znany i darzony przez mieszkańców szacunkiem "dobry glina", biały, który z tajemniczych powodów zdecydował się pracować w najdzikszym i najniewdzięczniejszym rejonie Australii. Reportaż o błahej, zdawałoby się, sprawie kryminalnej staje się pretekstem do przedstawienia wszechstronnego, głębokiego i odmalowanego z pasją obrazu życia Aborygenów, historii ich prześladowań, niezwykłego systemu wierzeń i złożonych relacji z białymi. To opowieść o ciągłym zderzaniu się światów, niepokojąca i tajemnicza niczym Jądro ciemności.

"Mistrzowski reportaż Chloe Hooper to moralny thriller opowiadający o władzy, nędzy i przemocy".
Philip Roth

"Hooper ma wyjątkowy dar odczuwania i opisywania pospolitości przemocy, kruchości ciała, nieuchronności rozpadu, niepojętej głębi straty".
"Sydney Morning Herald"

"Hooper opowiada tę historię po mistrzowsku, a świetnie budowane tempo sprawia, że w napięciu przewracamy strony".
"Sunday Telegraph"

"Spostrzegawczość, dojrzałość, bezkompromisowość i współczucie… Nie było trudno uczynić z Wysokiego prostej opowieści o jawnej niesprawiedliwości. Autorka przedkłada jednak wnikliwość nad stereotypy, złożoność nad pochopne ferowanie wyroków".
"Time Australia"

" Jedna głupia, zupełnie niepotrzebna śmierć. Jedno śledztwo. Unoszące się ponad wszystkim cierpienie Aborygenów i - paradoksalnie - białych. Chloe Hooper jedzie na rajską Palm Island leżącą u wybrzeży Australii, by opisać, parafrazując słowa autorki, świat, który jest czarną dziurą, do której wpadli ludzie".
Mateusz Marczewski

Chloe Hooper
- ur. w 1973 roku. Pisarka i dziennikarka. Jej debiutancka powieść A Child's Book of True Crime (2002) była nominowana do brytyjskiej Orange Prize i uhonorowana przez "The New York Timesa" tytułem "Notable Book of the Year". Międzynarodowy rozgłos przyniósł Hooper artykuł o śmierci Camerona Doomadgee, członka aborygeńskiej społeczności Palm Island na północno-wschodnim wybrzeżu Australii, opublikowany w 2005 roku na łamach "The Monthly". Reportaż wyróżniono najbardziej prestiżową australijską nagrodą dziennikarską Walkley Award. Powstała na jego kanwie książka Wysoki. Śmierć Camerona Doomadgee łączy w sobie dokument, pełen napięcia kryminał i bogate studium historii i kultury Aborygenów.
Chloe Hooper mieszka w Melbourne.

Komentarze
Polityka Prywatności