Przewodnik po Bursztynowym Szlaku Greenways!

Któż nie słyszał o bursztynowym szlaku? Ten trakt to opowieść o morzu i słonecznym bursztynie, który od paleolitu fascynował ludzi, stając się ozdobą, amuletem i lekarstwem, zaspokajając potrzeby estetyczne i duchowe. Przy bursztynowym szlaku skupiało się życie mieszkańców Europy Środkowej zapisane w legendach, krajobrazie krain czy skarbach miast i miasteczek rozwijających się przez setki lat dzięki licznym kontaktom handlowym i kulturowym.

Jego nazwa przywodzi na myśl ponadtysiącletnią tradycję podróży po bałtyckie złoto i karawany kupców zmierzające ku Młodszej Europie przez trudno dostępne przełęcze górskie oraz rozległe doliny najpiękniejszych rzek środkowoeuropejskich.

Ukazał się nowy przewodnik ekoturystyczny zapraszający w podróż przez regiony leżące na współczesnym trakcie historycznym. Książka pt.
"Bursztynowy Szlak Greenways. Przyroda, tradycja, ludzie", autorstwa Krzysztofa Bzowskiego i Dominiki Zaręby, ma na celu zainspirowanie do podróży rowerową trasą dziedzictwa przyrodniczo-kulturowego wiodącą w Polsce od granicy ze Słowacją przez Kraków i dalej Doliną Wisły po Morze Bałtyckie.
Przewodnik, wydany w językach polskim i angielskim, jest inicjatywą Fundacji Partnerstwo dla Środowiska - Programu Zielone Szlaki - Greenways zrealizowaną we współpracy z Programem PolskaTurystyczna.pl.

"Przewodnik powstał przy udziale koordynatorów lokalnych szlaku" - opowiada Małgorzata Fedas, koordynatorka Bursztynowego Szlaku Greenways w Polsce.
"Liczymy, że pomoże turystom samodzielnie odkrywać uroki bursztynowego szlaku, jego dziedzictwo kulturowe i przyrodnicze, a przede wszystkim poznawać ludzi, którzy ten szlak tworzą. Mamy też nadzieję, że tą publikacją przyczynimy się do popularyzacji zielonych szlaków - greenways, a także do rozwoju turystyki dziedzictwa i turystyki przyjaznej środowisku" - dodaje.

Patronami medialnymi publikacji są: Magazyn Rowerowy BikeBoard oraz e-Rynek Podróży.

Część I publikacji prezentuje ideę i założenia Bursztynowego Szlaku Greenways jako ekoturystycznej trasy dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego. Zapoznaje Czytelników z kontekstem historycznym i przebiegiem szlaku bursztynowego, którego największa popularność przypadała na czasy Imperium Romanum. Wyjaśnia podstawę koncepcji Bursztynowego Szlaku, jaką jest związek przyrody i dziedzictwa kulturowego - natury i kultury.

Część II książki jest swoistym przewodnikiem w pigułce po skarbach dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego Bursztynowego Szlaku Greenways w Polsce. W każdym z sześciu podrozdziałów przybliżono najważniejsze miejscowości i atrakcje danego regionu, urozmaicając tekst ramkami z ciekawostkami krajoznawczymi oraz opisami lokalnych "bursztynowych"
inicjatyw. Czytelnicy znajdą tu także wiadomości dotyczące dojazdu, punktów informacji turystycznej, zwiedzania poszczególnych atrakcji oraz najważniejszych lokalnych świąt i targów, a także inne przydatne w podróży wskazówki. W przewodniku zamieszczono również pomysły na weekendowe wycieczki po każdym z opisywanych regionów Bursztynowego Szlaku Greenways.

"Bursztynowy Szlak Greenways. Przyroda, tradycja, ludzie", Krzysztof Bzowski, Dominika Zaręba, Amistad - Program PolskaTurystyczna.pl, Fundacja Partnerstwo dla Środowiska - Program Zielone Szlaki - Greenways, Kraków 2010.

Komentarze
Polityka Prywatności