Świat idei Jacka Kuronia

Książka przedstawia ewolucję poglądów politycznych Jacka Kuronia. Autor opisuje zmieniające się w ciągu dziesięcioleci zapatrywania działacza na politykę, zagadnienia społeczne, teorię i praktykę wychowania. Sporo uwagi poświęca również „zderzeniu” wizji Kuronia z rzeczywistością społeczną III Rzeczypospolitej. Książka nie jest klasyczną biografią. Autor skupia się przede wszystkim na poglądach społeczno-politycznych jednego z czołowych działaczy opozycji wobec władz PRL.

Życie prywatne opisane jest tu mniej szczegółowo. Autor rezygnuje też ze szczegółowego opisu wydarzeń politycznych czasów PRL i pierwszego 15-lecia III Rzeczypospolitej, skupiając się bardziej na wpływie, jaki wywarły one na życie i poglądy bohatera książki.

(...) POZNALIŚMY SIĘ DOPIERO W 1971 ROKU, kiedy Jacek wyszedł po odsiedzeniu drugiego już wyroku politycznego, a ja byłem świeżo po wydaniu głośnych wtedy <>. Każdy z nas był więc już jakoś środowiskowo określony i zawarta dzięki Wiktorostwu Woroszylskim osobista znajomość miała w sobie coś z <> dialogu, który dopiero z czasem stał się rozmową ludzi zaprzyjaźnionych. To szczególne uwarunkowanie sprawiło jednak, że w naszych kontaktach dużo było wymiany poglądów filozoficznych, (...) religijnych. Toteż w odróżnieniu od tych, dla których Kuroń to przede wszystkim działacz, wychowawca czy polityk, ja miałem do czynienia z moralistą, myślicielem, teoretykiem, a dopiero potem - z przywódcą opozycji.
(Fragment książki, wypowiedź Bohdana Cywińskiego)

Komentarze
Polityka Prywatności