Ku wielkiej opowieści
Spełniając obowiązek krytyka wobec zmarłego przyjaciela i wybitnego pisarza, zastanawiałem się, jak przedstawić szkic o Kornelu. Jego biografia i praca jawią mi się jako trudna droga człowieka, który przez całe życie konsekwentnie i z uporem dążył do znalezienia swojej prawdy o świecie – z prawością i klasą osoby nieprzeciętnej, a przy tym jakże skromnej. - Jan Pieszczachowicz
Monografia życia i twórczości Kornela Filipowicza, ciekawa, z mnóstwem cytatów, dokumentów, wypowiedziami pisarza oraz o nim, wykorzystująca artykuły krytyczne, wypowiedzi radiowe, dokumenty historyczne dotyczące czasów wojny, okupacji, działalności pisarskiej i społecznej Filipowicza. Książka w wielce interesujący sposób naświetla genezę i rozwój talentu pisarskiego prozaika, kontekst historyczny, społeczny, rodzinny istotny dla jego postawy, wyborów i działań.
Książka ukazuje się w dwudziestą rocznicę śmierci znakomitego krakowskiego prozaika, poety, mistrza młodych adeptów literatury.
Jan Pieszczachowicz (ur. 1940) - krytyk literacki i publicysta, animator kultury, autor dziesięciu książek, m.in. Na widnokręgu historii, Poeta w labiryncie XX wieku, Smutek międzyepoki, Wirówka wartości. Założyciel i redaktor naczelny czasopism, obecnie miesięcznika "Kraków". Jako wydawca kierował m.in. wielotomowymi edycjami: Wielka historia Polski (pod auspicjami UJ) i Wielka historia świata (pod patronatem PAU).