Wyznawcy

Wiadomość o aresztowaniu Bernarda Madoffa zatrzęsła posadami Wall Street.Niektórzy komentatorzy twierdzą, iż spowodowała spustoszenie emocjonalne, porównywalne do tego, które nastąpiło w konsekwencji ataku na dwie wieże 11 września, Madoffa zaś określają mianem terrorysty finansowego.

Adam LeBor otwiera drzwi do świata wyższych sfer. Tropi powiązania Madoffa.

Dzięki wykorzystaniu osobistych świadectw ofiar Madoffa, jego konkurentów, byłych pracowników, bywalców Wall Street oraz przyjaciół rodziny oszusta, wyznawcy przydają ludzkiego wymiaru opowieści, w której skandal finansowy splótł się z grecką tragedią.

LeBor dostrzega w nim również przedstawiciela biednej imigracji żydowskiej

Sam Madoff twierdzi, że po prostu się zagalopował.

Portret psychologiczny głównego bohatera jest, co tu dużo mówić, złożony. Madoff niewątpliwie przejawia cechy psychopatyczne; to człowiek kompletnie pozbawiony empatii, który latami utrzymywał zażyłe, często przyjacielskie stosunki ze swoimi ofiarami. d Palm Beach Country Club aż po salony Manhattanu, finansista Bernard Madoff siał spustoszenie w kieszeniach filantropów i ludzi z wyższych sfer. Opróżniał kieszenie przyjaciół, inwestorów, opróżniał nawet konta organizacji charytatywnych. Dla niego, największego oszusta w dziejach, nie byłoświętości.
z Europy Środkowo-Wschodniej, których bogaci żydzi, przybyli z Niemiec, uważali za ordynarnych parweniuszy. Autor stawia hipotezę, iż tym, co motywowało Madoffa był ów konflikt społeczny i paląca chęć zemsty.
w USA i na świecie. Szczegółowo opisuje sieć znajomości, po której wędrowały setki milionów dolarów,i pokazuje jak, mimo sukcesów finansowychi szacunku otoczenia, ludzie wciąż ulegają impulsom tak starym, jak sama ludzkość.

Komentarze
Polityka Prywatności