Peter Weir w Polsce - Niepokonani w kinach od 8 kwietnia
Peter Weir, twórca filmów „Piknik pod wiszącą skałą” oraz „Pan i władca na krańcu świata”, przyjedzie do Polski w związku z polską premierą swojego najnowszego filmu z Colinem Farrellem i Edem Harrisem. „Niepokonani” („The Way Back”) to historia polskiej odwagi, którą zna cały świat. Peter Weir będzie gościem tegorocznej odsłony Międzynarodowego Festiwalu Kina Niezależnego Off Plus Camera, w ramach którego 8 kwietnia w Krakowie odbędzie się uroczysta premiera filmu. Tego samego dnia film wejdzie na ekrany kin w całej Polsce.
Peter Weir, nazywany "magiem", "mistykiem", "czarodziejem" ze względu na poetykę swoich filmów, jest jednym z największych mistrzów współczesnego kina. Urodził się w Sydney, w Australii. Zaczynał karierę od filmów krótkometrażowych, które przyniosły mu nagrody i uznanie, otwierając drogę do pełnometrażowego debiutu - komediowego horroru "Samochody, które zjadły Paryż". Międzynarodową sławę przyniósł Weirowi "Piknik pod Wiszącą Skałą". Był sześciokrotnie nominowany do Oscara za filmy "Truman Show", "Zielona karta", "Pan i władca: Na krańcu świata", "Stowarzyszenie Umarłych Poetów", "Świadek". Ma na swoim koncie wiele prestiżowych nagród - m.in. BAFTA, Cezar, Donatello Award. "Niepokonani" to pierwszy film reżysera po 7-letniej przerwie. Tym razem Weir sięgnął po polską historię, bo od wielu lat fascynuje go polska kultura. Obraz jest luźną adaptacją książki Sławomira Rawicza "Długi marsz" wydanej po angielsku w 1956 roku, a w Polsce dopiero w kilkanaście lat po światowej premierze. W rolach głównych gwiazdy światowego kina: Jim Sturgess, Colin Farrell, Ed Harris i Saoirse Ronan.
"Niepokonani" to opowieść o grupie więźniów, którzy na przekór wszystkiemu podejmują się desperackiej ucieczki z sowieckiego łagru. Głównym bohaterem filmu jest Janusz, polski żołnierz, skazany za szpiegostwo na podstawie sfabrykowanych dowodów.
Warto dodać, że Monolith Films jest nie tylko dystrybutorem, ale i koproducentem filmu. Konsultację historyczną prowadziła Anne Applebaum (Nagroda Pulitzera 2004 za książkę "Gułag"). Dla polskiego widza niezwykle ważne jest to, że z ośmiu bohaterów, aż czworo jest Polakami.