Erwin Axer - Sławomir Mrożek "Listy 1965-1996"
Kim są dla siebie obaj rozmówcy? Oto po jednej stronie Erwin Axer, reżyser już wtedy legendarny, pracujący nie tylko w Polsce, twórca warszawskiego Współczesnego uchodzącego wówczas za jeden z najświetniejszych teatrów Europy. Po drugiej — dramaturg co prawda w kraju bardzo już znany, ale w świecie dopiero zdobywający sobie właściwą pozycję.
Wielki, międzynarodowy sukces Tanga, w którym swój walny udział będzie miał Axer jako inscenizator najważniejszej polskiej premiery, w pewien sposób zrówna ich artystyczny status. Obaj staną się dla siebie żywotnie niezbędni. Pisarz znajdzie w reżyserze idealnego realizatora swoich sztuk, a twórczość autora Emigrantów okaże się dla znakomitego inscenizatora jedną z jego najważniejszych artystycznych wizytówek. Oczywiście nie tylko o teatrze rozmawiają. Znajdziemy w listach informacje osobiste, refleksje o Polsce i Europie lat sześćdziesiątych - dziewięćdziesiątych, czasem zwykłe "techniczne" uwagi o planach życiowych.
Tadeusz Nyczek (fragment wstępu)
Wydawnictwo Literackie kontynuuje wydawanie listów jednego z najwybitniejszych polskich pisarzy XX i XXI wieku Sławomira Mrożka. Po opublikowaniu korespondencji z Janem Błońskim, Wojciechem Skalmowskim i Adamem Tarnem tym razem w nasze ręce trafią listy, jakie w latach 1965 - 1996 Sławomir Mrożek wymieniał z Erwinem Axerem - legendarnym reżyserem, założycielem Teatru Współczesnego w Warszawie.
Ta książka to prawdziwa kopalnia wiedzy dla wszystkich, którzy interesują się teatrem. Teatr jest bowiem głównym bohaterem zebranych tu listów. Relacja twórca - reżyser, okoliczności przygotowywanych premier, w tym słynnej inscenizacji "Tanga", rozterki reżysera i dramaturga - niemal w każdym liście przewijają się takie właśnie tematy. Ale są też w tym tomie liczne i bardzo ciekawe informacje osobiste, refleksje o Polsce i Europie oraz żarty, a nawet plotki!
Znakomite świadectwo artystycznej przyjaźni!