Kreta. Podbój i opór

Największa i najbardziej krwawa bitwa niemieckich spadochroniarzy! Tragedia ludności cywilnej na miarę Powstania Warszawskiego. Kiedy siedemdziesiąt lat temu – 20 maja 1941 roku – na Krecie lądowało dwadzieścia pięć tysięcy niemieckich spadochroniarzy, ich dowódcy mieli pełne prawo oczekiwać łatwego zwycięstwa.


Równie pewni sukcesu byli brytyjscy obrońcy wyspy. Uprzedzeni przez doskonale działający wywiad radiowy szykowali na Niemców pułapkę.

Jednak już w pierwszych godzinach zaciekłej walki plany jednych i drugich wzięły w łeb. Bitwa zmieniła się w krwawą łaźnię, w której czynny udział wzięli także kreteńscy cywile. Autor bestsellerowych dżentelmenów z SOEa, opisem egzotycznego krajobrazu


Wyjątkowe dzieło.
radiowy szykowali na Niemców pułapkę. Jednak już w pierwszych godzinach zaciekłej walki plany jednych i drugich wzięły w łeb. Bitwa zmieniła się w krwawą łaźnię, w której czynny udział wzięli także kreteńscy cywile. książek Stalingrad, Berlin 1945 i D-Day Antony Beevor po raz kolejny pozwala swoim czytelnikom poczuć smak zwycięstwa jednej ze stron i gorycz porażki drugiej. Relacja na temat intensywności kreteńskiego konfliktu i brutalności niemieckich represji przeplata się w tej książce z żywymi portretami ekscentrycznych brytyjskich śródziemnomorskiej wyspy i bohaterstwa jej mieszkańców.

Antony Beevor
(ur. 1946), brytyjski historyk, pobierał nauki w Winchester College, a następnie w Royal Military College w Sandhurst. Studiował pod kierunkiem wybitnego znawcy II wojny światowej Johna Keegana, który odkrył w nim talent historyka wojskowości. Po zakończonej edukacji otrzymał stopień oficerski i przydział do 11. Pułku Huzarów. Rozstał się wkrótce z armią dla pisarstwa. Jest członkiem Królewskiego Towarzystwa Literackiego (Royal Society of Literature) i przewodniczącym brytyjskiego Stowarzyszenia Autorów. Wykłada historię na University of London. We Francji został odznaczony Orderem Sztuki i Literatury.
Fot. Marytka Czarnocka

Antony Beevor jest autorem
bestsellerowych i wielokrotnie nagradzanych książek historycznych:
Berlin 1945. Upadek
D-
Day. Bitwa o Normandię
Stalingrad
Walka o Hiszpanię 1936
-1939 . Pierwsze starcie totalitaryzmów


Komentarze
Polityka Prywatności