Historia Pileckiego - książka Patricellego - premiera 6.10

We Włoszech podczas spotkań autorskich często traktowano Ochotnika jako powieść, beletrystykę —mówi Marco Patricelli. — Czytelnikom trudno było uwierzyć, że wszystko, co napisałem, jest prawdą opartą na źródłach historycznych. Wiele razy spotkałem się z reakcjami pełnymi niedowierzania, ale też podziwu dla Pileckiego.


Faktycznie, to paradoksalna sytuacja: gdybym był scenarzystą w Hollywood i zaproponował historię rotmistrza jako temat filmu, na pewno usłyszałbym od producenta: "Kto uwierzy w taką postać? Jak jeden człowiek mógłby dać się zamknąć w obozie, wysyłać stamtąd raporty do Aliantów, zorganizować ruch oporu, potem uciec, walczyć w Warszawie, a następnie trafić pod sąd, który wydaje wyrok śmierci? Potem władze zupełnie niszczą pamięć o nim, rodzina nie odzyskuje ciała, a oskarżyciel po latach umiera w szpitalu przy ul. Rotmistrza Pileckiego? Nie, taki film nie może powstać".


Ale wielka historia czasem pisze scenariusze precyzyjne jak szwajcarski zegarek, pełne wyobraźni i dramaturgii, a do tego niosące przesłanie nadziei.

Marco Patricelli, włoski historyk ceniony również ze względu na wybitny talent literacki, opowiada historię rotmistrza Witolda Pileckiego (1901-1948), legendarnego bohatera czasów II wojny światowej, który dobrowolnie przedostał się do obozu zagłady Auschwitz, gdzie organizował ruch oporu, i skąd zbiegł, by przekazać polskiemu podziemiu raporty o obozie. Przez władze komunistyczne Polski Ludowej został skazany na karę śmierci i stracony w 1948.

Autor stara się nie tylko opisać dzieje wybitnego człowieka, ale też opisać jego niezłomny charakter i wielką wrażliwość. Rzetelną historyczną książkę Marca Patricellego czyta się jak najlepszą powieść.


Komentarze
Polityka Prywatności