Gunnar szuka Boga

Gunnar to przykładny ojciec średniozamożnej skandynawskiej rodziny, który na pierwszy rzut oka ma wszystko, czego potrzeba do szczęścia. Wygodny dom z dużym ogródkiem, samochód i dobrej klasy sprzęt to stałe atrybuty jego konsumpcyjnego życia. I choć wydaje się, że Gunnar nie ma powodów do zmartwień, to jednak daleko mu do pełni samozadowolenia. W tym wygodnym i poukładanym świecie, w którym za pieniądze można kupić wszystko, wszechobecny brak duchowości staje się na dłuższą metę nie do zniesienia.

Brak obecności Boga rodzi niepokój, a poczucie duchowego wypalenia powoduje wewnętrzne wyjałowienie, a w konsekwencji potrzebę zmiany. Gunnar decyduje się na wyjazd do pierwszego chrześcijańskiego klasztoru w Egipcie, by tam właśnie odnaleźć zaginioną w sobie duchowość. To tutaj – w ciszy, skupieniu i spokoju, razem z ekipą filmową pragnie poczuć i zrozumieć pierwiastek boski.


Tęskniąc za ciszą i metafizyką ma nadzieję, że w klasztorze znajdzie odpowiedź na dręczące go pytania. Podczas tej wyjątkowej podróży opowiada o kulturowo-społecznych skojarzeniach, zdradza sny i marzenia, jak również kwestionuje sposób, w jaki zorganizowane jest życie oraz religia w zachodnich społeczeństwach. W klasztorze bierze również udział w codziennym życiu mnichów, poznaje ich punkt widzenia świata, stosunek do samotności oraz śmierci.


Czy ten uduchowiony sposób życia, oparty na ciszy, modlitwach i medytacji, jest rzeczywiście lekiem, którego Gunnar – żyjący w konsumpcyjnej i materialnej rzeczywistości – naprawdę potrzebuje? Czy styl życia mnichów pasuje do współczesnego świata?


O FILMIE:

"GUNNAR SZUKA BOGA" to osobista, wręcz intymna, opowieść o potrzebie duchowości, przedstawiona w pierwszej osobie przez czteroosobową ekipę filmu: reżysera, producentkę, operatora oraz montażystę. Cała czwórka udaje się w podróż do egipskiego klasztoru tylko po to, aby spróbować odpowiedzieć sobie na pytanie, jakie znaczenie ma nasze życie i jaką rolę odgrywa w nim metafizyka.


Zagubieni w otaczającej rzeczywistości, wypaleni, zestresowani, zapracowani, z dotkliwym poczuciem braku sensu istnienia, wierzą, że przetrwanie jest możliwe tylko dzięki zmianie ich dotychczasowego myślenia i funkcjonowania. „Poświęcanie się wyłącznie byciu „tu i teraz” czyni mnie martwym za życia” – deklaruje reżyser, choć w innym momencie filmu pyta: „Jak to możliwe, że coś tak pięknego jak religia i wiara, może tak łatwo zmienić się w okrucieństwo i horror?”.
Jednak ta szczególna filmowa wyprawa do klasztoru mnichów nie rozjaśnia tych dylematów. Przeciwnie – uczy, że ten styl życia też nie jest wybawieniem. „Bóg jest we mnie – żyje ze mną i ze mną umiera. Muszę go w sobie pielęgnować, a wówczas przetrwa” – deklaruje reżyser, a po powrocie do domu wprowadza swoją własną formę duchowości – styl mnicha w wersji dla klasy średniej, z modlitwą i grą w paintball.
"GUNNAR SZUKA BOGA" jest nie tylko inspirującą filmową medytacją na temat syndromu wypalenia, zablokowania emocji oraz zagubienia we współczesnej rzeczywistości, lecz również pełną humoru i ironii przypowieścią o współczesnym przedstawicielu klasy średniej, jego potrzebach, sposobie myślenia i zachowania.


Komentarze
Polityka Prywatności