KINEMATOGRAF POLSKI to projekt, w ramach którego odbywają się retrospektywy filmowe wybranych polskich reżyserów. Każdemu przeglądowi towarzyszy spotkanie z gościem specjalnym, dzięki czemu publiczność nie tylko lepiej pozna historię polskiego kina, ale też będzie mogła wejść w interakcję z bohaterem danej retrospektywy.
Cykl obejmuje twórczość zarówno młodych reżyserów (reżyserek), jak i „klasyków” polskiego kina. W ramach projektu gościli u Nas : Andrzej Barański(maj 2010), Krzysztof Zanussi(październik 2010), Przemysław Wojcieszek (marzec 2011) Łukasz Barczyk (czerwiec 2011). Kolejna odsłona pod szyldem Kinematografu Polskiego odbędzie się w dniach 24-26 listopada i będzie okazją do zapoznania się z twórczością Grzegorza Królikiewicza.
Grzegorz Królikiewicz to najbardziej radykalny formalnie reżyser polskiego kina. To twórca konsekwentnie uprawiający własną teorię kina, której jego filmy są wizualizacją i manifestacją. To twórca, który jako jedyny dokonał fuzji kina awangardowego z kinematograficznym mainstreamem. Królikiewicz to reżyser niesłusznie zapomniany, awangardzista i skandalista polskiego kina. I choć od lat nie stanął za kamerą to znajomość jego wcześniejszych dokonań jest obowiązkiem każdego kinomana.
Szczegółowy program :
24 listopada (czwartek)
Godz. 17:00
Pokaz filmów :
Przypadek Pekosińskiego (1993)// Zabicie ciotki (1984)
25 listopada (piątek)
Godz. 19.00
Pokaz filmu : Tańczący Jastrząb (1977)
26 listopada (sobota)
Godz. 17.00
Pokaz filmu : Wieczne Pretensje (1974)
Godz. 18.30
Spotkanie z reżyserem Grzegorzem Królikiewiczem. Moderatorka – mgr Magdalena Zelent
Godz. 19.00
Pokaz filmu : Na wylot (1972)
KARNETY:2 FILMY 10 zł // 4 FILMY 15 zł //całość 30 zł
(sprzedaż karnetów pół godziny przed seansem)
Organizatorzy:
Dyskusyjny Klub Filmowy „Miłość Blondynki”
Akademickie Centrum Kultury UG ALTERNATOR
Koło Filmoznawców UG
Patronat medialny:
Portal Trójmiasto.pl // Dlastudenta.pl // Radio Gdańsk // Gdańsk 2016