Filmy Gutek Film nagrodzone na światowych festiwalach

Z przyjemnością informujemy, że w ostatni weekend filmy z repertuaru Gutek Film zostały nagrodzone na aż trzech prestiżowych festiwalach. Wczoraj w Londynie rozdano nagrody BIFA (British Independent Film Awards). Statuetkę dla najlepszego aktora otrzymał Michael Fassbender za swoją poruszającą kreację we "Wstydzie" Steve’a McQueena (film pojawi się w polskich kinach 24 lutego 2012). To już jego kolejne wyróżnienie, wcześniej za tę samą rolę nagrodzono go na MFF w Wenecji.

BIFA za najlepszy scenariusz trafiła do Richarda Ayoade, reżysera "Mojej łodzi podwodnej" (polska premiera 27 stycznia 2012). Za najlepszy film zagraniczny uznano "Rozstanie" Asghara Farhadiego.

Ten film  zebrał też laury na zakończonym w sobotę festiwalu Plus Camerimage w Bydgoszczy, gdzie nagrodzono go Srebrną Żabą za zdjęcia Mahmouda Kalari.

Z kolei Brązowa Żaba powędrowała do rąk Robbiego Ryana, operatora "Wichrowych Wzgórz" Arnei Arnold (polska premiera filmu 13 kwietnia 2012 roku).

Równolegle w Berlinie przyznano Europejskie Nagrody Filmowe. Za najlepszy film uznano "Melancholię" Larsa von Triera, którą nagrodzono także za zdjęcia (Manuel Alberto Claro) i  scenografię (Jette Lehmann). W Polsce film jest już dostępny na DVD.

Nagroda dla najlepszej animacji  trafiła do twórców "Chico i Rity", również wydanej już na DVD.

Wyróżnienie za całokształt twórczości powędrowało w ręce legendy europejskiego kina Michela Piccoli’ego, którego mogliśmy ostatnio podziwiać na naszych ekranach w filmie "Habemus papam - mamy papieża".

Poniżej znajdą państwo krótkie opisy nagrodzonych filmów.

"Wstyd" reż. Steve McQueen

 Bohaterem "Wstydu" jest Brandon (Michael Fassbender) trzydziestoparoletni, świetnie sytuowany mieszkaniec Nowego Jorku. Jego pozornie idealne życie skrywa jeden sekret: Brandon jest seksoholikiem. Uzależniony od internetowej pornografii nie jest w stanie zbliżyć się do kobiet w prawdziwym świecie. Kiedy wprowadza się do niego jego siostra (Carey Mulligan), mężczyźnie wszystko zaczyna wymykać się spod kontroli.

"Wstyd" to najnowszy film, wielokrotnie nagradzanego za debiutancki "Głód", Steve'a McQueena,. To odważna obyczajowo opowieść o naturze pożądania, o tym jak wpływa ono na nasze życie i jak nas kształtuje.

"Moja łódź podwodna" reż. Richard Ayoade

Pamiętacie świat sprzed "Harry’ego Pottera" i "Zmierzchu"? Jeżeli tak z pewnością polubicie Oliviera Tate’a. Ten chłopak nie pasowałby do naszych czasów - nie potrafi czarować, nie jest też wampirem. Mieszka w nudnym miasteczku, w którym nic się nie dzieje. Nie ma przyjaciół, a dziewczyna, w której się zakochał, woli innego. Jednak Oliver Tate nie jest zwykłym przeciętniakiem, bo posiada niezwykły dar. Patrzy na siebie i swoje życie jakby był bohaterem filmu, przez co nawet najdrobniejsze wydarzenia urastają w jego wyobraźni do przygód godnych superprodukcji, ba, może nawet wielu filmów, które mogliby wyreżyserować Jean Luc Godard i Steven Spielberg... w duecie.

"Wichrowe wzgórza" reż. Andrea Arnold

Najnowsza rewolucyjna adaptacja klasycznej brytyjskiej powieści, wielokrotnie przenoszonej na kinowy ekran. Tym razem za kamerą stanęła Andrea Arnold, jedna z najciekawszych współczesnych reżyserek, mająca w dorobku nagradzane filmy "Red Road" i "Fish Tank".

Wydane po raz pierwszy w 1847 roku "Wichrowe wzgórza" autorstwa Emily Brontë są opowieścią o wielkiej i niszczącej sile namiętności. Catherine Earnshaw, panna z dobrego domu, kocha z wzajemnością Heathcliffa, człowieka niższego stanu. Niestety, młodzi właśnie ze względu na konwenanse nie mogą wziąć ślubu. Ich niespełnione uczucie wywoła lawinę tragicznych wydarzeń...

"Melancholia" reż. Lars von Trier

"Melancholia" to kolejny, po prowokacyjnym "Antychryście", film Larsa von Triera. Tym razem autor "Przełamując fale" i "Tańcząc w ciemnościach" zrealizował psychologiczne kino katastroficzne, do którego efekty specjalne stworzyło polskie studio Platige Image.

Wystawne weselne przyjęcie Justine (Kirsten Dunst) i Michaela (Alexander Skarsgård) odbywa się w olbrzymiej posiadłości jej siostry (Charlotte Gainsbourg) i szwagra (Kiefer Sutherland). Jednocześnie do Ziemi zbliża się planeta Melancholia, która przez miliony lat skrywała się za Słońcem. Czy tylko minie Ziemię, dając niezwykły spektakl, czy uderzy w nią, powodując koniec świata?

"Chico i Rita" reż. Tono Errando, Javier Mariscal, Fernando Trueba

"Chico i Rita" to opowieść o wielkiej miłości utalentowanego pianisty Chico i pięknej, obdarzonej niezwykłym głosem Rity. Ich wspólna historia zaczyna się na Kubie w 1948 roku, ale los rzuci kochanków do Nowego Jorku, Paryża, a nawet Hollywood. Bohaterów filmu opartego na prawdziwej historii połączyło pożądanie i muzyka. Na doskonałej ścieżce dźwiękowej usłyszymy jazz, cubop, mambo, sambę... To one nadadzą rytm gorącemu uczuciu. Miłość jest jak piosenka, której nigdy nie zapomnisz...

"Rozstanie"  reż. Asghar Farhadi

Okrzyknięte przez światową krytykę arcydziełem współczesnego kina i nagrodzone na festiwalu w Berlinie Złotym Niedźwiedziem za najlepszy film, a także nagrodami aktorskimi. 

"Rozstanie", w reżyserii twórcy głośnego "Co wiesz o Elly", to opowieść o dwóch rodzinach, których losy w dramatyczny sposób splatają się ze sobą na skutek przypadkowego zbiegu okoliczności. Film w doskonały sposób łączy elementy thrillera i dramatu psychologicznego, trzymając w napięciu do nieoczekiwanego finału. 


Komentarze
Polityka Prywatności