Życie to coś więcej. Więcej niż rola do odegrania. Niż religia i konwenanse. Więcej niż mąż i dziecko. Pieniądze i sława. Trzy kobiety. Gwiazda filmowa, mistyczka, arystokratka
zafascynowana psychoanalizą. Na pozór dzieli je wszystko. Łączy obsesyjna myśl, że muszą porzucić swoje dotychczasowe życie i odnaleźć to, co naprawdę ważne.
Eric-Emmanuel Schmitt, zdobywca nagrody literackiej
Goncourtów 2010, zabiera czytelników w niezwykłą
podróż przez czas i historię, by przedstawić losy fascynujących kobiet.
W swej najnowszej powieści z wrażliwością filozofa i pasją wytrawnego detektywa zgłębia tajemnice kobiecej duszy.
W tym lustrze może się przejrzeć każda z nas.
To historia jednej kobiety na przestrzeni trzech różnych wieków. Nic więcej nie powiem!
- EES o swojej książce /"Addiction Le Mag"/
Bohaterki powieści są emocjonalnymi kopiami autora i jego wielkich pasji: Anne jest mistyczką, Hanna - entuzjastką psychoanalizy Freuda, Anny - zanurzona w świecie kina.
/"France Soir"/
W powieści drzemią filmowe możliwości. W roli bohaterek widziałbym na przykład Scarlett Johannson albo Natalie Portman Eric-Emmanuel Schmitt Lyon w rodzinie sportowców; jego matka była mistrzynią Francji w sprincie, ojciec - uniwersyteckim mistrzem boksu. Wychowywał się w rodzinie ateistycznej. Kiedy rozpoczął studia filozoficzne, porzucił ateizm dla gnozy, którą zamykał w formule: nie wiem. Eric-Emmanuel Schmitt to nie tylko doktor filozofii, autor naukowej rozprawy o Diderocie, poczytnych powieści i oglądanych przez szeroką publiczność sztuk. To także - a może przede wszystkim - człowiek nieustający w rozwoju, baczny obserwator życia i świata. Goncourtów urodził się 28 marca 1960 roku w Sainte-Foy-les-W 2010 roku został laureatem prestiżowej nagrody literackiej.. /"France Soir"/