Okrucieństwo w majestacie prawa - Studentnews.pl recenzuje

Porażająca książka, nawet jeśli bardziej teoretyczna niż opowiadająca konkretną historię. Nie ma szans, żeby pozostawiła kogokolwiek obojętnym. Dla każdego, pod warunkiem, że dorosłego.

Dla każdego, tym bardziej, że przedstawiana wiedza pochodzi z pierwszej ręki. Autorka doskonale wie o czym mówi. Urodziła się w 1949 roku w Kairze. Egipt, kraj zdominowany przez muzułmańską religię, zdominował też początek życia kobiety. Wychowanie w muzułmańskiej kulturze, edukacja i późniejsza emigracja do Stanów Zjednoczonych uczyniła z Nonie Darwish jedną z najbardziej wnikliwych obserwatorek muzułmańskiej kultury, zdolną do stworzenia skrupulatnej, niesamowicie ciekawej obserwacji dotyczącej tego restrykcyjnego środowiska.

Ta książka nie pozostawi nikogo obojętnym. To nie jest łatwa lektura, na pewno nie przeznaczona dla nikogo, kto nie posiada jeszcze dowodu osobistego. Darwish nie szczędzi szczegółów brutalnych praktyk, jakie – w imieniu prawa – odbywają się w świecie muzułmańskim. Pisze o upokorzeniu kobiety i jej niższej pozycji w stosunku do mężczyzny i o karach, jakie mogą spotkać kobietę za coś, co w krajach zachodnich uznane jest za rzecz oczywistą i naturalną. Nie ma w krajach muzułmańskich represji prawnych za pobicie kobiety za rozmowę z mężczyzną czy też za2.jpg zabicie jej z ręki krewnego. Kobieta sprowadzona jest do przedmiotu, który nie ma żadnych praw. Nie ma kar za zabicie wyznawcy innej religii. Szczegóły tych procedur szokują, tak samo jak szokuje sama książka, poruszająca, niesamowita, pozostająca w pamięci jeszcze długo po jej przeczytaniu.


Komentarze
Polityka Prywatności