Kiedy jej mąż, Martin Kelly, zmarł nagle na atak serca, Natascha McElhone mogła rozpaść się na kawałki. Mogła, ale użalanie się nad sobą nigdy nie było w jej stylu. Zamiast tego rzuciła się w wir pracy. Znana polskim widzom z serialu „Californication” (premiera 4. sezonu 4 marca na kanale Universal Channel), brytyjska aktorka serialowa i filmowa robi fenomenalną karierę w Stanach Zjednoczonych, pozostając przy tym niestrudzoną, samotną matką trójki synów.
Piękna, wysoka kobieta o śniadej karnacji, blond włosach i wielkich oczach nie umknie spojrzeniu żadnego mężczyzny. Urodziła się w Londynie, ale Brighton. Jej rodzice byli dziennikarzami i rozwiedli się, gdy miała 2 lata. Mama pochodziła z Irlandii, więc nie dziwi fakt, że Natascha jako dziecko przez 6 lat pobierała lekcje tańca irlandzkiego. W wywiadach mówi, że oprócz tego, nie ma już żadnych umiejętności. Trudno się jednak z tym zgodzić.
Ukończyła London Academy of Music and Dramatic Art (LAMDA). Od początku kariery wybierała wymagające role, współpracując z wybitnymi reżyserami i doświadczonymi aktorami. Rozpoczęła w 1997 roku od „Picasso – twórca i niszczyciel” z Jamesem Ivory, grając młodą partnerkę Picassa, w którego postać wcielił się Anthony Hopkins. Tego samego roku zinterpretowała postać „Pani Dolloway” w obrazie Marleen Gorris.
Za rolę w filmie „Ronin” (1998) Natascha McElhone dostała nominację do nagrody Złoty Popcorn. Wystąpiła w nim u boku Roberta De Niro i Jeana Reno. Kolejna jej udana kreacja to Rosaline w komedii na podstawie Szekspira „Stracone zachody miłości" (2000). Za rolę
w ekranizacji powieści Stanisława Lema „Solaris” (2002) Natascha otrzymała nominację do nagrody IFTA.
McElhone nie ogranicza się jedynie do ról w filmach kinowych. Grała również w produkcjach telewizyjnych m.in. w „The Other Boylen Girl" (2003), miniserialu „Revelations" (2005, nominacja dla McElhone do nagrody Satellite), czy „The Company" (2007, kolejna nominacja, tym razem do Złotego Globu).
W życiu prywatnym doskonale odnajduje się w roli samotnej matki trzech synów. W 2003 roku zajęła 3. miejsce w rankingu magazynu In Touch na najbardziej urocze przyszłe mamy. Po stracie męża (Martin zmarł w wieku 43 lat) jej życie nie przypomina sielanki, ale jazdę na sankach ciągniętych przez trzy szczeniaki. Synowie dyktują tempo jej życia. McElhone wydała książkę zatytułowaną „After You”, będącą zbiorem listów adresowanych do Martina.
W przeboju serialowym „Californication” gra długoterminową, ale często porzucaną partnerkę i matkę córki Hanka Moody’ego (w tej roli rewelacyjny David Duchovny) Karen. Jej bohaterka to twarda i mocno stąpająca po ziemi kobieta. I taka jest też Natascha, która zaskarbiła sobie sympatię widzów nie tylko wiarygodną grą aktorską, ale także tym, jaką kobietą jest na co dzień.
Premiera sezonu 4. „Californication” – w niedzielę, 4 marca o 23.00 tylko na kanale Universal Channel.
***
O Universal Channel
Universal Channel to flagowy kanał Universal Networks International. Prezentuje najbardziej lubiane i najczęściej oglądane filmy i seriale na świecie. Universal to mieszanka sensacji, komedii oraz hitów filmowych. Gwiazdorska obsada, rewelacyjne kreacje aktorskie rodem z Hollywood, niebanalna fabuła i wartka akcja – tym charakteryzują się wszystkie programy, które obejrzeć można na Universal Channel. To kanał dla miłośników znakomicie zagranych, przejmujących filmów o mądrym zakończeniu, takich, przy których można przeżywać prawdziwe emocje: chwile uniesienia, strachu, i szczerej radości.