Wspaniała, humanistyczna książka profesora Jacka Imieli "Medycyna moja miłość"

Świadectwo lekarza-humanisty, które dowodzi, że medycyna to nie tylko wiedza i doświadczenie, ale głębokie spotkanie z drugim człowiekiem. Prof. Jacek Imiela, internista z ponad trzydziestoletnią praktyką, opowiada o medycznych zagadkach, o tym, dlaczego lekarz czasem musi być detektywem, kiedy jego samego boli brzuch ze… śmiechu, i czym – poważnie i trochę mniej poważnie – jest zawód lekarza.


Staram się robić wszystko, co mogę, by medycyna nie zatraciła swojej istoty, czyli pewnych wartości humanistycznych, które kiedyś w zawodzie lekarza odgrywały rolę decydującą. Mam tu na myśli lekarza-przyjaciela rodziny, który cieszył się szacunkiem, był wszechstronnie wykształcony, zdobywał szacunek chorego nie tylko swoją rozległą wiedzą medyczną.

Dzisiaj lekarze i pracownicy służby zdrowia giną w papierach, biurokracji, natłoku rozmaitych obowiązków. Wszędzie panuje pośpiech. Tłumy pacjentów sprawiają, że szpitale jawią się niczym zakłady przemysłowe, w których ginie gdzieś pojedynczy człowiek.

A przecież nie może być tak, że specjalistyczny sprzęt i skomplikowane badania staną się ważniejsze od bezpośredniego kontaktu z chorym. Nie widzę możliwości dobrego zdiagnozowania i wyleczenia pacjenta bez szczerej rozmowy z nim. Rozmawiać, rozmawiać i jeszcze raz rozmawiać. Słucham więc pacjenta i w ten sposób poznaję człowieka.

Pytam o wszystko: czym się zajmuje, jaki jest jego zawód, co czuje, o czym jest książka, którą czyta. I daję mu tyle czasu na odpowiedź, ile potrzebuje. To pierwszy krok, by odkryć, co choremu dolega, i dopiero po nim przychodzi czas na konkretne badania. Nie istnieje dla mnie w medycynie słowo ujmujące pacjenta jako "przypadek". Diagnozuję i leczę chorego człowieka.
(fragment książki) 2.jpg

Profesor JACEK IMIELA jest ordynatorem Oddziału Wewnętrznego i Nefrologii Międzyleskiego Szpitala Specjalistycznego w Warszawie-Międzylesiu. Od 2009 roku pełni funkcję krajowego konsultanta w dziedzinie chorób wewnętrznych oraz kierownika Zakładu Pielęgniarstwa Społecznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
Jest jedynym z autorów w książce "Cud w medycynie. Na granicy życia i śmierci".

Komentarze
Polityka Prywatności