Nowa książka Sławomira Kopra to pozycja poruszająca tematy pomijane w dotychczasowych publikacjach.
Sprawy wstydliwe, rzucające cień na polską emigrację po klęsce wrześniowej: spory polityczne, rozgrywki personalne, bezwzględną walkę o władzę. Eliminację z życia publicznego ludzi związanych z sanacją, chorobliwe rozliczenia z przeszłością, obozy internowania dla niewygodnych oficerów i polityków. Ambicje i brak zdecydowania generała Sikorskiego, żenujące obsesje jego podwładnych, konflikty wstrząsające polskim światem w Paryżu, Londynie i Nowym Jorku.
Informacje zaskakujące, czasami wręcz nieprawdopodobne i bardzo odległe od stereotypowego postrzegania polskiej emigracji tego okresu.
Ale autor znalazł też inne tematy. Nieprawdopodobne losy pięknej Krystyny Skarbek (ulubionej agentki Churchilla), obrazy z życia polskich bohaterów „Bitwy o Anglię”, rozpad przyjaźni skamandrytów, tajemniczą postać Józefa Rettingera, kobiety w życiu generała Andersa czy zadziwiające przypadki byłego premiera Felicjana Sławoja Składkowskiego. I dziwną grę hitlerowskiej Abwehry patronującej wyjazdowi z okupowanego kraju rodziny Sikorskiego i żony generała Sosnkowskiego. I to zapewne bez wiedzy samych zainteresowanych…
W książce m.in.:
• skandaliczna sprawa rozliczeń za rządy sanacji i klęskę
wrześniową
• czy Sikorski był przed wrześniem 1939 roku agentem
francuskim? Czy przekazał Czechom polskie plany
inwazji na Zaolzie?
• dziwna sprawa ewakuacji z kraju Heleny Sikorskiej, Zofii
Leśniowskiej i Jadwigi Sosnkowskiej
• kto zaszczuł Wieniawę na emigracji? Czy Piłsudczycy
odpowiadają za jego śmierć?
SŁAWOMIR KOPER (ur. 1963) – historyk, absolwent Wydziału Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego. Autor
m.in.: Wpływowych kobiet II Rzeczypospolitej, Życia prywatnego elit artystycznych II Rzeczypospolitej, Życia prywatnego elit II Rzeczypospolitej. Jego książki przez wiele tygodni utrzymywały się na topkach sprzedaży. Jego książka Chorwacja. Przewodnik historyczny otrzymała tytuł „Książki Grudnia” przyznawany przez „Magazyn Literacki Książki”. Aktualnie Sławomir Koper specjalizuje się w okresie międzywojennym dziejów Polski i historii polskiej obyczajowości XIX stulecia. W swoich książkach stara się pokazać historię „z ludzką twarzą”; ważne osobistości w dziejach naszego kraju w życiu codziennym, nie unikając drażliwych tematów. Wychodząc z założenia, że życie prywatne, z jego wszystkimi składnikami jest ważną częścią biografii każdego człowieka, porusza tematy z reguły pomijane przez innych badaczy. Sławomir Koper mieszka w Legionowie, oprócz historii pasjonuje się muzyką i sportem.