Mistrzowie światowego kina na 12. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty

W programie 12. edycji festiwalu, która odbędzie się w dniach od 19 do 29 lipca, znajdzie się pięć autorskich retrospektyw. Dušan Makavejev, Ulrich Seidl, Carlos Reygadas (na zdjęciu), Peter Tscherkassky oraz Witold Giersz zapowiedzieli swój przyjazd do Wrocławia.


Przedstawialiśmy już sylwetki "Godarda Europy Wschodniej", czyli Dušana Makavejeva, oraz autora głośnych Upałów Ulricha Seidla. Kolejnym wydarzeniem 12. edycji będzie obszerny przegląd współczesnej kinematografii meksykańskiej oraz jej najwybitniejszego przedstawiciela Carlosa Reygadasa - filmowego mistyka i poety, inspirującego się Tarkowskim, Bressonem i Ozu. Widzowie festiwalu z pewnością pamiętają jego debiut Japón, który zwrócił uwagę wyrafinowaną formą oraz kontemplacyjną atmosferą. Kolejne filmy Bitwa w niebie oraz Ciche światło, nagrodzone w Cannes, pokazały już twórcę indywidualnego, nie unikającego szokującego realizmu na ekranie. We Wrocławiu zobaczymy nie tylko filmy Reygadasa. Wydarzeniem specjalnym będzie projekt SERENGHETTI. To wielokanałowa instalacja, będąca zapisem meczu piłki nożnej. Piłkarski porządek burzy przeniesienie rozgrywek ze stadionu na bezkresny, meksykański płaskowyż, oraz nietypowy skład: zawodniczkami są kobiety. Zestawienie komercyjnej transmisji piłkarskiej z refleksyjnym, abstrakcyjnym stylem Reygadasa, daje efekt niemalże surrealistyczny.
Przedstawicielem kina awangardowego będzie Peter Tscherkassky - pochodzący z Austrii autor found footage films, czyli dzieł kompilacyjnych, zmontowanych z istniejących już materiałów audiowizualnych. Jego wielowymiarowe, złożone dzieła, pokazywane na dziesiątkach światowych festiwali i w prestiżowych galeriach, są realizowane tradycyjną metodą ręcznego montażu - na stole montażowym i w fotograficznej ciemni. Pracując w niezmienny warsztatowo sposób od ponad 20 lat, reżyser używa celuloidu jako materiału, który poddaje montażowym eksperymentom, mającym odpowiedzieć na pytania dotyczące limitów estetycznych języka filmowego.

 
Tradycyjnie przedstawimy twórczość mistrza polskiej animacji. Bohaterem tegorocznego festiwalu będzie Witold Giersz - autor blisko 50 filmów, za które otrzymał ponad 60 nagród i wyróżnień na wielu prestiżowych festiwalach, m.in.  w Cannes, Paryżu, Teheranie i Turynie. Pierwsze filmy Giersza były realizowane tradycyjną metodą rysunkową, przełomem okazał się Mały western, w którym - zafascynowany kolorem jako tworzywem filmowym - porzucił ją na rzecz tzw. ruchomego malarstwa. Zaczął malować na celuloidach, ożywiając swobodną plamę barwną, co przyniosło znakomite efekty w takich filmach, jak Czerwone i czarne, Koń i Pożar.


Komentarze
Polityka Prywatności