RYTMY AFRYKI - dokumenty muzyczna na AfryKamera 2012

W ramach tegorocznej edycji Festiwalu Filmów Afrykańskich AfryKamera 2012 zapraszamy na sekcję RYTMY AFRYKI, czyli pokazy dokumentów muzycznych w ramach, których pokażemy najciekawsze filmy z gatunku z ostatnich 2 lat. Jest to znakomity sposób na muzycznie spędzony piątek. Szczególnie polecamy muzyczną wędrówkę w historię języka afrykanerskiego i jej nieznanego kreolskiego pochodzenia w dokumencie „Afrikaaps” i alternatywny film drogi przedstawiający losy nigeryjskiej śpiewaczki Hussey, która wpłynęła na losy Nigryjczyków namawiając ich do masowej emigracji czyli „Krzyk gołębicy”.


Ważnym i ciekawym filmem jest również dokument „Twórcy”, który poprzez twórców muzycznych pokazuje wielokulturową twarz RPA.

Pokazy RYTMY AFRYKI odbędą się w warszawskiej KINOTECE 20 kwietnia ( piątek)
Film "Twórcy" reż. Laura Gamse, Jacques de Villiers, opowiada historię muzyków z RPA, którzy poprzez swoją twórczość starają oswoić trudną rzeczywistość w której przyszło im żyć. Bohaterami są niezwykli artyści, niezwykłe historie i kraj, który jest miejscem spotkań wielu kultur i języków. Przewodnikami po Republice Południowej Afryki i jej multikulturowej rzeczywistości są performerzy z różnych światów muzycznych: Faith47 (grafitti street art), Warongx (Afro-blues), Emile Jansen (hip hop), Mthetho Mapoyi (opera), Blaq Pearl ( poezja śpiewana) i Sweat.X (glam rap). Wychowywani w skrajnie różnych warunkach artyści redefiniują swoje miejsce w nowym RPA. Zagłębiamy się tym samym w szaloną mieszankę kulturową, która przeplata się i przeistacza, tworząc zakręcone ekscentryczne środowisko muzyczne tak charakterystyczne dla Kapsztadu.
Kolejnym filmem jest "Krzyk gołębicy" reż. Sani Elhadj Magori. To alternatywny film drogi. W latach 70-tych XX wieku wielka nigeryjska śpiewaczka popularnie zwana Hussey swoim śpiewem skłoniła całe rzesze młodych ludzi do opuszczenia kraju w poszukiwaniu dobrobytu w innych krajach. Przejęci jej słowami masowo udawali się na emigrację zarobkową. Wśród tych, co wyjechali, był ojciec reżysera. Magori przyjeżdża do podstarzałej już gwiazdy i prosi ją o to, żeby nakłoniła swoich rodaków do powrotu do kraju, przekonała ich, że nadszedł już na to czas. Zatem czterdzieści lat później Hussey komponuje nową piosenkę i wyrusza wraz z reżyserem do Abidżanu, stolicy Wybrzeża Kości Słoniowej, żeby przypomnieć pobratymcom o ich ojczyźnie..

2.jpg


Ważnym głosem muzycznej Afryki jest artystyczny projekt również obsypany afrykańskimi nagrodami filmowymi "Afrikaaps". Muzyczna wędrówka w historię języka afrykanerskiego i jej nieznanego kreolskiego pochodzenia. W "Afrikaaps" odkrywa się historię społeczności kolorowych na Przylądku oraz ich dążenia do odzyskania języka 'oprawcy', czyli afrykanerskiego, i zrobienia z niego języka wyzwolenia oraz samookreślenia. Wykorzystuje w tym celu hip hop, poczucie humoru i sporą dawkę osobistej perspektywy. Film śledzi losy lokalnej grupy artystów, którzy na etapie scenicznej produkcji przedstawienia teatralnego dochodzą do historycznych korzeni języka i odnajdują je w losach afrykańskich czy malajskich niewolników na Przylądku. W rolach głównych najznakomitsi muzycy Południowej Afryki, w tym: Jitsvinger, Kyle Shepard, Emile (z legendarnej ekipy Black Noise), śpiewający komik Moenier Parker czy poetycki geniusz Jethro Louw .
O festiwalu:
VII Festiwal Filmów Afrykańskich AfryKamera 2012 startuje w odbędzie się w Warszawie w dniach 19-26 kwietnia, a następnie jako AfryKamera Repliki filmy ruszą w tourne do Białegostoku, Poznania, Krakowa, Wrocławia i Gdańska.
W programie mnóstwo niezwykłych filmów z czarnego kontynentu. Zostały wyselekcjonowane najlepsze afrykańskie produkcje, zarówno fabuły, dokumenty , animacje i krótkie metraże. Są to często unikatowe pokazy, filmy, niepokazywane do tej pory w Polsce.

OTWARCIE 19 KWIETNIA. JEDYNY POKAZ W POLSCE: "Asma'a" reż. Amr Salama, film przedstawiający egipską nową falę. Reżyser znany jest w Polsce z dokumentu "Tahrir: Dobry, zły i polityk" (Wenecja 2011, Watchdocs 2011). "Asmaa" to silnie zaangażowane społecznie kino młodej generacji filmowców. Mocny dramat przewiercający tkankę społeczną i pokazujący zmieniające się miejsce kobiety w patriarchalnej (islamskiej) kulturze. Wychodząc z tematu stygmatyzacji osób chorych na AIDS przenikliwie rozkłada relacje władzy w społeczeństwie, jednocześnie wciągając swą nietuzinkową historią.
Sprzedaż biletów w Warszawie rusza 12 kwietnia, do kupienia w kasie KINOTEKI
Bilety w cenie: 18 zł bilet normalny, 15 zł bilet ulgowy


Komentarze
Polityka Prywatności