Co łączy Vala Kilmera, trenera motywacyjnego z USA, rosyjskiego wynalazcę wehikułu czasu i grupę wielkomiejskich przyjaciół, którzy trafiają na polską prowincję? Czwarty wymiar. I Grolsch. W ramach współpracy Grolsch Film Works, magazynu Vice oraz trójki międzynarodowych reżyserów, powstał wyjątkowy film pt. „The Fourth Dimension”. Jego światowa premiera odbędzie się 20 kwietnia w ramach San Francisco International Film Festival. Tego samego dnia film w Polsce obejrzą widzowie Gali Zamknięcia festiwalu OFF Plus Camera, a niedługo potem uczestnicy Tribeca Film Festival.
"The Fourth Dimension" to 106-minutowy film, na który składają się trzy etiudy. Trzech międzynarodowych reżyserów - Harmony Korine, Alexey Fedorchenko i Jan Kwieciński - to trzy autorskie interpretacje tego, czym jest i może być wyższy poziom egzystencji, czyli tytułowy "czwarty wymiar". Wspólnym mianownikiem jest jedno - postrzeganie owego wymiaru jako nieustannego poszerzania własnego umysłu i otwartości na zmianę perspektywy.
Kreatywny brief dla reżyserów opracował Eddy Moretti, angielski reżyser, dokumentalista i producent, na co dzień współpracujący z magazynem VICE. Oto fragment zadania, z którym zmierzyła się trójka reżyserów: To musi być najlepszy film, jaki dotychczas zrobiłeś. Musi rozmywać granicę między rzeczywistością a iluzją. Musimy zobaczyć coś, czego jeszcze nikt nam w taki sposób nie pokazał. Bohaterowie nie mogą być "bohaterami". Muszą być niezależni. Ktoś musi zaśpiewać kompletnie zmyśloną piosenkę. Musi być miłość. Ktoś powinien nosić japonki. To musiało się zdarzyć naprawdę - reżyserowi, scenarzyście. Widz musi wyjść zmieniony, podekscytowany, a nawet po(prze)rażony faktem bycia człowiekiem.
W pierwszej etiudzie, autorstwa Harmony'ego Korine'a, Val Kilmer wciela się w rolę samego siebie. Jest postać to trener motywacyjny wygłaszający mowę na torze wrotkarskim. Rosyjski reżyser Alexey Fedorchenko opowiada zaś historię rosyjskiego naukowca budującego w swoim mieszkaniu wehikuł czasu. W ostatniej części, zrealizowanej przez Polaka, Jana Kwiecińskiego, czwórka przyjaciół odkrywa opuszczoną wioskę na polskiej prowincji. W efekcie wszyscy bohaterowie poszukują tytułowego czwartego wymiaru.
Harmony Korine to kluczowy amerykański twórca kina niezależnego, reżyser, producent, scenarzysta. Autor pierwszego amerykańskiego filmu zrealizowanego według zasad Dogmy 95 oraz m.in. "Mister Lonely" (2007) i "Trash Humpers" (2009). Zapytany o inspirację podczas tworzenia postaci Vala Kilmera granego przez Vala Kilmera odpowiedział z typową dla siebie przekorą: Zainspirował mnie człowiek, którego kiedyś znałem, a który kłócił się ze swoimi… butami. Próbował za każdym razem dać im dobrą radę. Aż do dnia, kiedy zasnął w pociągu i skradziono mu te buty. Nigdy już nie był tym samym człowiekiem.
Światowa premiera "The Fourth Dimension" odbędzie się podczas San Francisco International Film Festival. Tego samego dnia film będą mogli zobaczyć widzowie OFF Plus Camera,
a niedługo potem film obejrzą widzowie Tribeca Film Festival.
Grolsch Film Works to globalna inicjatywa obecna m.in. w Stanach Zjednoczonych i w Rosji, a od 2011 roku również w Polsce. Ideą konkursu jest wspieranie ducha niezależności i kreatywności wśród młodych, którzy kroczą własną drogą. Konkurs nagradza i promuje talent i umiejętności młodych twórców kina niezależnego: aktorów i reżyserów, przyznając im nagrody finansowe i prezentując ich prace na całym świecie. W ubiegłym roku Grolsch Film Works nagrodził w Polsce kreatywność polskich scenarzystów, organizując konkurs filmowy w ramach współpracy z koszalińskim festiwalem Młodzi i Film. Tegoroczna edycja Grolsch Film Works, której polskim partnerem jest OFF Plus Camera, odbywa się także w Rosji, Stanach Zjednoczonych oraz Kanadzie. Dodatkowo, w tym roku Grolsch po raz drugi będzie partnerem Festiwalu Filmów Niezależnych w San Francisco (San Francisco Film Festival).
Więcej o Grolsch Film Works na www.grolsch.pl oraz na http://www.facebook.com/Grolsch.Polska
***
Grolsch. Idziesz własną drogą?
Grolsch to wyjątkowa, marka piwa dla ludzi niezależnych duchem, podążających własną drogą, którzy doceniają nie tylko jego wyśmienity smak ale przede wszystkim jego oryginalność i zaangażowanie. Grolsch powstaje w jednym z najnowocześniejszych i najbardziej ekologicznych browarów w Europie, w holenderskim mieście Enschede. Swój doskonały smak zawdzięcza unikalnej technice warzenia w niskiej temperaturze. Grolsch to najwyższej jakości holenderskie piwo typu lager, zawierające 5% alkoholu i 11,3% ekstraktu. Najlepiej smakuje podawane w temperaturze 6-8 C. Grolsch to marka dystrybuowana przez Kompanię Piwowarską od sierpnia 2009 roku. Grolsch w Polsce patronuje niezależnym wydarzeniom artystycznym, angażując się także w działania, których celem jest wspieranie niestandardowego sposobu myślenia.
Kompania Piwowarska - Lider branży piwowarskiej w Polsce
Kompania Piwowarska jest największym przedsiębiorstwem piwowarskim w Polsce. Kilkusetletnie doświadczenia w warzeniu piwa, nowoczesne technologie i rygorystyczne przestrzeganie zasad produkcji na światowym poziomie gwarantują najwyższą jakość naszych produktów. Do portfela marek KP należą najpopularniejsze polskie piwa - m.in. Tyskie, Żubr, Lech, Dębowe Mocne, Redd's, a także międzynarodowe marki premium: Pilsner Urquell, Grolsch oraz Peroni Nastro Azzurro. Kompania Piwowarska (utworzona w 1999 roku) posiada trzy browary (w Tychach, Poznaniu i Białymstoku) oraz czternaście oddziałów handlowych na terenie całego kraju. Kompania Piwowarska prowadzi także działalność społeczną nastawioną na walkę z wykluczeniem społecznym na tle ubóstwa oraz programy edukacyjne popularyzujące odpowiedzialność i umiar w konsumowaniu alkoholu. Wielkość sprzedaży osiągniętej przez KP w roku finansowym zakończonym 31 marca 2010 r. wyniosła 14,6 mln hektolitrów piwa.
SABMiller - jeden z największych na świecie producentów piwa
Kompania Piwowarska jest częścią jednego z największych na świecie producentów piwa - SABMiller plc. Grupa produkuje lub dystrybuuje piwo na sześciu kontynentach, a jej ogólnoświatowy portfel obejmuje międzynarodowe piwa premium, takie jak Grolsch, Miller Genuine Draft, Peroni Nastro Azzurro czy Pilsner Urquell oraz czołowe marki lokalne, takie jak Aquila, Castle, Miller Lite, Snow czy Tyskie. SABMiller jest jedną z największych na świecie (poza USA) firm rozlewających produkty Coca-Coli. W roku finansowym zakończonym 31 marca 2009 SABMiller osiągnął przychody w wysokości 25,3 mld USD oraz wypracował zysk brutto w wysokości 3,4 mld USD. SABMiller plc jest notowany na giełdach papierów wartościowych w Londynie i Johannesburgu.
Alexei Fedorchenko to reżyser, scenarzysta i producent pochodzący z Rosji. Jego obrazy były wielokrotnie nagradzane: "Milczące dusze" (2010) zdobyły wyróżnienie jury FIPRESCI Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji, a "First on the moon" (2005) otrzymał specjalną nagrodę jury Warszawskiego Festiwalu Filmowego oraz wyróżnienia w Rosji. Zapytany o mariaż marek komercyjnych z niezależnymi twórcami powiedział: Jeśli wszyscy producenci traktowaliby partnerów z takim taktem i uwagą jak nas Grolsch i Vice podczas "The Fourth Dimension", współpracowałbym dalej z markami komercyjnymi.
Jan Kwieciński to absolwent Mistrzowskiej Szkoły Reżyserii Andrzeja Wajdy oraz London Film School. Tworzy filmy krótkometrażowe oraz dokumenty. Jego "Incydent" (2009) doceniony został m.in. na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, zdobywając Nagrodę Specjalną Jury w konkursie kina niezależnego. Dla młodych twórców niezależnych ma dobrą radę: Miejcie zawsze oczy szeroko otwarte i próbujcie dotrzeć do prawdy z najbliższego otoczenia. Tego sam nieustannie się uczę.