Gorąca wiadomość

Autorka bestsellerowych serii powieściowych, Fern Michaels, w swoim nowym trzytomowym cyklu zatytułowanym „Matki chrzestne” z humorem i werwą przedstawia przygody czterech energicznych i zaradnych pań, przyjaciółek z dawnych lat, które wspólnie tworzą drużynę, z którą nie sposób się nie liczyć. Choć nie są już najmłodsze, tryskają zapałem i pomysłami, gdy tylko trzeba ratować kogoś z opresji, rozwikłać groźną zagadkę albo po prostu dobrze się bawić. Choć nie widziały się od dawna i różnie ułożyły się ich losy, spotykają się po latach na wezwanie jednej z nich, Teresy, która szuka ich towarzystwa i rady, by pomóc swojej córce. Jednocześnie wywraca przy tym ich dotychczasowe życie trzech przyjaciółek do góry nogami, gdyż odtąd wkraczają w świat sensacji, intryg i wielkich pieniędzy, hollywoodzkich sław i kryminalnych zagadek.

Bohaterka pierwszej części, Teresa Amelia Loudenberry, zwana przez przyjaciół „Toots”, to 65-letnia dama z amerykańskiego Południa, obdarzona ogromną ciekawością świata, niestrudzonym optymizmem i wielkim apetytem na życie. Realizacji jej planów sprzyja całkiem pokaźna fortuna oraz brak zobowiązań. Właśnie bowiem pochowała męża numer osiem, zaś jej dorosła córka Abby mieszka w Los Angeles. „Toots” nie uskarża się jednak na 2.jpgsamotność ani nie pogrąża się w rozpaczy, bo uważa, że w żałobie jej nie do twarzy, a życie jest po to, żeby z niego czerpać pełnymi garściami i cieszyć się każdym dniem.
Niepokoją ją jedynie kłopoty córki z pierwszego z ośmiu małżeństw. Abby jest skromną reporterką i pracuje dla drugorzędnego brukowca „The Informer”, polując w Hollywood na sensacyjne tematy i marząc o znaczniejszej karierze. Niestety, właściciela czasopisma, Rodwella Archibalda Godfreya (bardziej znanego podwładnym jako Rag), cechuje zbyt wielki pociąg do hazardu i za mało szczęścia w grze. Doprowadził magazyn do skraju bankructwa. Pismo musi zostać sprzedane, a pracownikom grozi zwolnienie. „Toots”, która sama nie gardzi soczystymi ploteczkami i ciekawostkami z wielkiego świata, postanawia połączyć przyjemne z pożytecznym i wykupić upadający brukowiec. Chce zadbać o to, żeby jej córka nie straciła pracy, ale stara się dokonać tego dyskretnie, w tajemnicy przed upartą i samodzielną Abby, gdyż ta mogłaby nie przyjąć tego z wdzięcznością.
Jednak ten na pozór prosty plan wcale nie przebiega tak gładko, jak „Toots” się spodziewała. Pechowy hazardzista Rag okazuje się być również wyrachowanym oszustem, który na dodatek znika w tajemniczych okolicznościach – i to z jej milionami! Zadowolony z siebie już gotów jest rozkoszować się łatwym łupem na Kajmanach, nie docenia jednak determinacji i sprytu pewnej starszej damy...

Pani Loudenberry nie poddaje się i nie załamuje rąk, bo to po prostu nie leży w jej naturze. Ani na chwilę nie opuszcza jej dobry humor ani chęć działania. Może też liczyć nie tylko na swój pokaźny majątek, lecz przede wszystkim na swoje trzy lojalne i pomysłowe przyjaciółki. Stawiają się na jej niespodziewane wezwanie, a dzięki temu spotkaniu po latach odrywają się też od własnych życiowych trosk i porzucają zadawnione waśnie. Oprócz długoletniej przyjaźni łączy je bowiem także to, że wszystkie trzy – Sophie, Mavis i Ida – są matkami chrzestnymi córki „Toots”, Abby. Chociaż Abby ich o to nie prosiła, to gdy potrzebna jest interwencja, rodzona matka oraz matki chrzestne nie pozostawiają dziewczyny w potrzebie, zwłaszcza że „Toots” to osoba, której nie sposób niczego odmówić. Pani Loudenberry umie też jednak zadbać o innych, a kiedy dowiaduje się, z jakimi problemami każda z dawnych przyjaciółek boryka się przez ostatnie lata, natychmiast z typową dla siebie werwą przystępuje do działania. Los przez lata był dla niej najbardziej łaskawy, a ona potrafi to wykorzystać, ale potrafi się również dzielić. Dzięki pomysłowości, pieniądzom oraz dobrej znajomości charakteru każdej z nich odmienia ich dotychczasowe życie, nie tak szczęśliwe jak jej własne.

Mavis tonie w długach, dokucza jej nadwaga, a jej jedynym towarzystwem jest chihuahua. Sophie nie może się doczekać śmierci znęcającego się nad nią znienawidzonego męża, jednak wytrwale pielęgnuje go w ciężkiej chorobie. Zaś Ida, cierpiąca z powodu osamotnienia i dawnej urazy do „Toots”, która niegdyś odbiła jej narzeczonego, popadła w dokuczliwą fobię na punkcie czystości. Spłata hipoteki, wynajęcie pielęgniarki oraz wysłanie na terapię to zaledwie pierwszy krok, jaki podejmuje „Toots”, by pomóc im rozwiązać problemy, podczas gdy razem ruszają na odsiecz Abby. Zaraża je swoim optymizmem i radością życia. Dzięki temu ponownemu spotkaniu odżywają i odtąd wspierają się nawzajem. Przy okazji rzucają się w wir zakupów, odwiedzają salony piękności, a także bez ogródek i pruderii rozmawiają śmiało na każdy temat i komentują otaczający je świat, zaś przez cały czas towarzyszy im ciepły humor z nutą ironii.

Wspólnie wyjeżdżają do Kalifornii, żeby znaleźć się bliżej Abby, a także wielkiego świata hollywoodzkich ciekawostek, którymi karmi się czasopismo. Tam panie mogą zza kulis pociągać za sznurki, żeby własnymi sposobami doprowadzić wszystko do porządku, dobrze się przy tym bawiąc.

Bawią się nie tylko one, bowiem autorka zapewnia czytelnikom sporą dozę humoru i intrygi w tej pełnej ciepła opowieści o przygodach czterech młodych duchem przyjaciółek z równym powodzeniem stawiających czoło przestępcom i huraganowi, co szczęśliwym i nieszczęśliwym związkom, nadwadze, fobii oraz setkom codziennych życiowych drobiazgów.


Komentarze
Polityka Prywatności