„Dobre chęci” – premiera DVD
23 sierpnia trafi do sprzedaży DVD z jednym z najgłośniejszych europejskich filmów. „Dobre chęci”, bo o nich mowa, to historia rodziców Ingmara Bergmana, do której scenariusz napisał on sam po 10 latach od przejścia na filmową emeryturę. Przejmujące, znakomicie opowiedziane i zagrane „Dobre chęci” w reżyserii Billego Augusta miały swoją premierę w 1992 roku na festiwalu w Cannes. Zachwyciły tam jury, które postanowiło nagrodzić Pernillę August za najlepszą rolę, a sam film uhonorować Złotą Palmą.
- Ten film nie będzie opowiadał ich historii od narodzin aż do śmieci, ale skoncentruje się na dziesięciu latach z życia moich rodziców – wyjaśniał Bergman. - Dziesięć ważnych, kluczowych lat od 1909 roku, kiedy się poznali, do wczesnego lata 1918,
kiedy piszący te słowa leży w łonie matki i jest gotowy, by wyjść na świat.
W 1909 roku ubogi student teologii Henrik (Samuel Fröler) zakochuje się w pannie z zamożnego domu Annie (Pernilla August). To jawny mezalians, któremu sprzeciwiają się rodzice dziewczyny, ale młodzi decydują się na ślub. Niedługo potem Henrik zostaje duchownym i obejmuje parafię na dalekiej północy Szwecji. Młodzi jadą tam razem. Są zakochani i szczęśliwi, jednak z czasem Annie, będącej w drugiej ciąży, zaczyna doskwierać samotność i trudne warunki życia.
„Dobre chęci” ukazują się na DVD po raz pierwszy.