Ziemia obraca się coraz wolniej wokół własnej osi, dzień i noc stają się coraz dłuższe, każda godzina zbliża naszą planetę i jej mieszkańców do katastrofy. Czas jako taki traci na znaczeniu. To niezwykła sceneria do wydarzeń, opowiadanych oczami 11-letniej Julii. Skąd przyszedł ci do głowy taki pomysł? Zainspirowały mnie prawdziwe wydarzenia. W 2004 roku ruch obrotowy Ziemi zmienił się na skutek trzęsienia ziemi w Indonezji – tego samego, które spowodowało wielkie tsunami – co sprawiło, że doba stała się o kilka milisekund krótsza.
Byłam zszokowana, kiedy się o tym dowiedziałam; to naprawdę niesamowite, że coś, co zawsze przyjmowało się za pewnik, jak ustalony rytm wschodów i zachodów słońca, w gruncie rzeczy jest czymś tak płynnym. Wtedy zaczęłam się zastanawiać, co by było, gdyby kiedyś doszło do większego przesunięcia. Od samego początku wiedziałam jednak, że chciałabym opowiedzieć tę historię z perspektywy młodej kobiety, która wspomina, jak globalna katastrofa odcisnęła piętno na jej dorastaniu. Ukazanie sytuacji planety przez pryzmat losów jednej osoby i jej rodziny sprawia, że historia o kataklizmie na światową skalę nabiera zdecydowanie bardziej osobistego i intymnego wymiaru.
/fragment wywiadu z Karen Thompson Walker/
1000 000 za tyle dolarów zostały sprzedane prawa do wydania książki w USA
500 000 za tyle funtów kupili ją brytyjczycy
72 do tylu godzin rozrasta się doba w książce
26 w tylu krajach ukaże się Wiek cudów
9 tyle wydawnictw toczyło bój o autorkę i książkę
3 - 6.08 w tych dniach Karen odwiedzi Warszawę
9.08 to premiera książki w Polsce
3 tematy wokół książki:
· debiutantka, która wywołała burzę w świecie wydawniczym i zgarnęła iście aktorską, nie autorską 6-zerową gażę czyli o zawodzie pisarza w XXI w
· motyw, od którego zaczęło się szaleństwo związane z książką, przeciekawy pomysł na kataklizm globalny – spowolnienie (dobra wydłużająca się do granic możliwości) czyli o tym czy niemożliwe scenariusze książkowe/ filmowe rzeczywiście są tak dalekie od rzeczywistości (np. trąba powietrzna sprzed kilkunastu dni)
· jak ludzie radzą sobie w obliczu niepewnego jutra – od rządów po indywidualne historie