Co dziś rzucili?... czyli podróż do przeszłości. Przystanek PRL
Kolejki po girlandy papieru toaletowego, „Brutal” obok „Pani Walewskiej”, rodzinna podróż maluchem do Bułgarii. Czasy, w których panie nosiły trwałą, a panowie „męski zwis”, dobrze znamy z filmów Barei albo przeżyliśmy na własnej skórze... Ale warto spojrzeć na nie w zupełnie inny sposób. Dwójka dziennikarzy, Iza i Witek, postanowili na pół roku przenieść się do rzeczywistości przełomu lat 1981/1982. Zamieszkali w bloku z wielkiej płyty, zrezygnowali z Internetu i komórek, a po Warszawie jeździli fiatem 126p. Dziecku wręczyli zabawki pamiętające czasy Jaruzelskiego, a w ich kuchni zagościły dania polecane przez kultową „Przyjaciółkę”
Po co to wszystko? Autorzy sprawdzili czym różni się współczesne życie od tego sprzed trzech dekad. Zabrali nas w sentymentalną podróż, przyjrzeli się absurdom PRL-u, ale przede wszystkim szukali odpowiedzi na pytanie, czy dziś żyje się nam lepiej.
Uśmiałam się, wzruszyłam i współczułam w jednym momencie. Są tu i kemping w spłowiałym namiocie, i kartoflane ciasto, i historyjki z Donaldów, i kombinowane mięso spod lady. Ale wyprawa nie kończy się na sentymentalnym wzdychaniu do "kiedyś". Autorzy zadają sobie i nam pytanie, gdzie popełniliśmy błąd opierając całe swoje życie kontakcie przez na SMS-y i na kremie na rozstępy?
SYLWIA CHUTNIK
Dla mnie najgoręcej wyczekiwana premiera roku 2012. Wyprawa do PRL to taki survival, że książki Beara Gryllsa o przetrwaniu w dżungli czy na Antarktydzie będą w porównaniu z nią mdłe i pozbawione napięcia.
WOJCIECH ORLIŃSKI
Witold Szabłowski - dziennikarz "Gazety Wyborczej", autor cenionej książki Zabójca
z miasta moreli. Reportaże z Turcji, laureat prestiżowej Nagrody Dziennikarskiej Parlamentu Europejskiego.
Izabela Meyza, antropolożka kultury i dziennikarka współpracująca m.in. z "Wprost"
i "Zwierciadłem". Mama na wychowawczym.