Alan Hollinghurst - Obce dziecko

Późnym latem 1913 roku młody arystokrata i poeta Cecil Valance przyjeżdża do posiadłości Dwa Akry zaproszony przez matkę swojego bliskiego przyjaciela z Cambridge, George’a Sawle’a. Spędzony z rodziną Sawle’ów weekend obfitował w znaczące wydarzenia; najbardziej zapamiętała go szesnastoletnia siostra George’a, Dafne, dla której Cecil napisał wiersz. Nieoczekiwanie wiersz ten okaże się symbolicznym opisem Anglii, która wraz z wybuchem I wojny światowej ma się nieodwracalnie zmienić.


Wydarzenia tego weekendu stają się wkrótce legendą. Przez całe dwudzieste stulecie będą badane i interpretowane na różne sposoby przez krytyków i biografów poety. W tę chwilami bardzo zabawną opowieść o obyczajach seksualnych i reputacji pisarza wpleciona została historia Dafne. Śledzimy jej losy od niewinnej dziewczyny po zmęczoną życiem staruszkę. Tłem dla tej historii jest fascynująco namalowany przez Hollinghursta obraz wciąż zmieniającej się Anglii, zmieniających się gustów, relacji klasowych i sposobu odczuwania świata.

Ta napisana z rozmachem epicka saga to proza oryginalna, elegancka i wciągająca, niewątpliwie najlepsza książka Alana Hollinghursta.

Alan Hollinghurst ( ur. 1954 roku w miasteczku Stroud w angielskim hrabstwie Gloucestershire), studiował literaturę angielską, pracował wiele lat jako nauczyciel akademicki i recenzent w prasie literackiej. Debiutował jako poeta, by zostać w końcu powieściopisarzem, i to zauważonym od razu, gdy w 1988 roku ukazała się jego pierwsza powieść The Swimming-Pool Library (wyd. polskie Klub Koryncki).

Napisał kilka powieści, w tym Linię piękna nagrodzoną Bookerem i wydaną przez MUZĘ w 2005 roku. Jest laureatem nagród literackich: Somerset Maugham Award, James Tait Black Memorial Prize, Booker Prize.
Mieszka w Londynie.

2.jpg

Obce dziecko to klasa mistrzowska w sztuce powieściopisarstwa
"Times Literatry Supplement"

Książka nominowana w 2011 roku do Nagrody Bookera
i najważniejsze wydarzenie literackie w Wielkiej Brytanii

Alan Hollinghurst uznany za autora roku 2011
przez księgarzy brytyjskich


Rzadko jest okazja, by czytać książkę i przez cały czas mieć spokojną pewność, że znajdzie się wśród najlepszych książek roku. Ale jeszcze rzadziej się zdarza nabrać podczas lektury przekonania, że to książka, której wartość w ciągu kolejnych dziesięcioleci wcale się nie zmniejszy.
"The Independent"

Hollinghurst jest silnym, a może wręcz bezkonkurencyjnym kandydatem do tytułu najlepszego współcześnie piszącego angielskiego pisarza. (…) Podczas gdy jedni autorzy piszą elegancko, lecz bez ikry, inni z głębi serca, lecz niechlujnie - Hollinghurstowi jakimś cudem udało się zjeść ciastko i mieć ciastko.
"Guardian"


Wnikliwa, dowcipna, trochę przewrotna medytacja nad naturą bycia Anglikiem - oto co powoli wyłania się jako jeden z głównych tematów Hollinghursta. Komedia obyczajów, analiza klas społecznych i zmieniającego się krajobrazu społeczno-politycznego są obecne i w tej powieści.
"Times"


Komentarze
Polityka Prywatności