Publikacja „Witkacy” to pierwsza okazja by poza uznanymi dziełami, zapoznać się z nieznanymi dotąd pracami artysty, między innymi „Autoportretem” z 1918 roku, znajdującym się dziś w rękach prywatnych. Monograficzne opracowanie na temat twórcy dokonane przez znaną witkacolożkę dr Annę Żakiewicz, prezentuje nowe wątki w twórczości i życiu Witkacego.
Oprawę graficzną zaprojektował wybitny plakacista i projektant, profesor warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych - Lech Majewski. Okładkę zdobi wizerunek Janiny Leszczyńskiej, jeden z wielu przykładów mało znanego obrazu malarza. Autorka tekstu i koncepcji była współautorką wielkiej wystawy poświęconej Witkacemu w Muzeum Narodowym w Warszawie. Badaczka organizowała pokazy sztuki Witkacego w Barcelonie oraz Petersburgu, a na swoim koncie ma wiele publikacji na temat artysty. Książka jest opowieścią o twórczości malarskiej Stanisława Ignacego Witkiewicza – jednego z najwybitniejszych i najbardziej awangardowych polskich twórców pierwszej połowy stulecia. Znawczyni tematu prowadzi czytelnika przez kolejne etapy twórczości artysty, a opowieść tę ubarwiają ważne dzieła malarskie Witkacego.
Koncepcja książki zakłada przedstawienie dorobku malarskiego Witkacego w układzie chronologiczno-tematycznym, na tle wydarzeń z życia artysty oraz dominujących prądów artystycznych epoki. Materiał ilustracyjny stanowią prace artysty pozyskane z najważniejszych polskich ośrodków będących w posiadaniu witkacjanów – m.in. Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku, Muzeum Narodowego w Warszawie i Krakowie – a także z kolekcji prywatnych.
Ciekawy projekt graficzny, wysoka jakość edytorska oraz najnowocześniejsze technologie drukarskie gwarantują otrzymanie albumu spełniającego najwyższe oczekiwania odbiorcy i umożliwiającego obcowanie z reprodukcjami wysokiej jakości. Z myślą o zagranicznych odbiorcach, również zainteresowanych twórczością Witkacego, publikacja została przygotowana w wersji polsko-angielskiej.
Witkacy, Wydawnictwo Bosz