Skowyt

W kolejnym portrecie filmowym pokażemy młodego Allena Ginsberga, poetę i lidera pokolenia bitników. Ginsberg wspomina swoje podróże, romanse i próby odnalezienia autowyzwolenia, które doprowadziły do powstania jego najsłynniejszego dzieła: wiersza „Skowyt”. W międzyczasie w San Francisco toczy się proces przeciw wydawcy „Skowytu”. Prokurator stara się doprowadzić do zakazu rozprowadzania utworu, podczas gdy obrońca argumentuje, że jest on wyrazem wolności słowa, a wszelkie użyte w nim wulgaryzmy – przejawem ekspresji twórczej.


Postępowanie przybiera coraz to różne formy od groteskowej po prawdziwie poruszającą w miarę przesłuchań kolejnych świadków.
Film jest jednocześnie portretem artysty-renegata, który przełamywał bariery, by znaleźć odkupienie i miłość oraz pobudzającą wyobraźnię "przejażdżką" po proroczym wierszu, który poruszył pokolenie i odbił się szerokim echem na całym świecie.

" Świetny film. Franco totalnie wnika w seksowną przyziemność Ginsberga." Newsweek

Allen Ginsberg odczytał poemat "Skowyt" w 1955 w Six Gallery w San Francisco wywołując wielki skandal obyczajowy. W poemacie w niewybrednych słowach opisuje swoje przeżycia narkotykowe i homoseksualne, za które w tamtych czasach można było trafić do więzienia. Wydarzenie to uznawane jest za moment właściwych narodzin pokolenia bitników.


BILETY: 14 zł., KINO KC ( ul. Nowy Świat 6/12, dawny budynek Komitetu Centralnego)

Kalendarz kolejnych filmów przeglądu PORTRETY FILMOWE:

11.11 - "Wojaczek" Lech Majewski
18.11 - "Cinema Paradiso" Giuseppe Tornatore
25.11 - "Amadeusz" Milos Forman

Komentarze
Polityka Prywatności