Veit Helmer reż. "Miłości z księżyca" na festiwalu Ale Kino Poznaniu!

Reżyser „Miłości z Księżyca” Veit Helmer będzie gościem 30. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Młodego Widza Ale Kino w Poznaniu. O filmie: "Cokolwiek spadnie z nieba, możesz zachować". To niepisane prawo kazachstańskich stepów, które chciwie przestrzegane jest przez mieszkańców małej wioski. Na co dzień zbierają gruz kosmiczny pochodzący z pobliskiej stacji kosmicznej Bajkonur. Ostatnimi dwoma młodymi mieszkańcami wioski jest Iskander zwany Gagarin oraz szalona Nazira, która potajemnie kocha się w chłopaku.

Ten jednak nie zwraca uwagi na jej dość niekonwencjonalne amory, ponieważ Iskander zafascynowany jest Bajkonurem, przestrzenią kosmiczną, a także piękną francuską astronautką, Julie Mahe, której podróż do gwiazd śledzi w telewizji. Kiedy Julie dosłownie "spada z nieba" w niewielkiej kapsule kosmicznej, Iskander jest pierwszym, który ją odnajduje. Dziewczyna nie pamięta niczego. A zgodnie z prawem "cokolwiek spadnie z nieba, należy do ciebie" Iskander przedstawia ją jako swoją przyszłą żonę. Ale nawet najbardziej romantyczne kłamstwo nie może pozostać nieodkryte na zawsze. I wkrótce Gagarin nie wie gdzie należy, a co ważniejsze do kogo

Festiwale/nagrody:

2012 – 3. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Producentów REGIOFUN – Nagroda Publiczności

REŻYSER: Veit Helmer

Veit Helmer jest nie tylko reżyserem filmu „Miłość z księżyca”, ale również jego scenarzystą i producentem.

Zaczął kręcić filmy w wieku 14 lat. Za swoją twórczość został wielokrotnie nagradzany na festiwalach na całym świecie: m.in. za film „Absurdistan” został nominowany do Głównej Nagrody Jury Festiwalu Filmowego Sundance. Doceniono również jego film „Tuvalu”, za który zdobył Nagrodę Specjalną Jury na Lubuskim Lecie Filmowym oraz nominację do Europejskiej Nagrody Filmowej w kategorii Europejskie Odkrycie Roku. Film ten wziął udział w 62 festiwalach. Veit Helmer jest członkiem Europejskiej Akademii Filmowej. Wykłada w szkołach filmowych w Pradze, Bejrucie, Tbilisi, Dżakarcie oraz Almacie.

Wybrana filmografia:

2011   Miłość z księżyca ( oryg. Bajkonur)

2008   Absurdistan

za ten film otrzymał nominację do nagrody Główna Nagroda Jury na festiwalu w Sundance

2005   Boom

 Hollywood - z kanapy na plan ( oryg. Behind the Couch - Casting In Hollywood)

2003   Tor zum Himmel

1999   Tuvalu

za ten film otrzymał nagrodę Nagroda Specjalna na Festiwalu Lubuskie lato Filmowe

1995   Surprise!

1994   Tour Eiffel

MARIE DE VILLEPIN jako Julie Mahe

Francuska aktorka oraz modelka pracująca na stałe w Nowym Yorku. Jest córką francuskiego Premiera Dominique de Villepin. Większość swojego dzieciństwa spędziła w Indiach.  Swoją przygotę z filmem zaczeła jako dziecko, grając w debiucie reżyserskim Daniele Thompsona „Sezon bicia", gdzie wystąpiła obok Charlotte Gainsbourg i Emmanuelle Beart. Występowała w miniserialu telewizyjnym Les Rois Maudits opartym na powieści Maurice Druon.W 2009 roku zagrała również niedużą rolę w filmie Quentina Tarantino “Bękarty wojny”. Rola w „Miłości z księżyca” jest jej największą rolą.

ALEXANDER ASOCHAKOV AS “GAGARIN“

Urodził się w małej wiosce Aisis w 1990r. Wychowywała go babcia. Dorastał otoczony lasami i naturą, z dala od zgiełku wielkich miast. Do momentu kiedy jego nauczyciel nie namówił go na zdawanie do szkoły aktorskiej w Sant Petersburgu. Po ukończeniu szkoły grywał w wielu przedstawieniach Teatrze Narodowym. Rola „Gagarina” w filmie „Miłość z księżyca” jest jego debiutem filmowym.

BAIKONUR jest pierwszym na świecie i największym Kosmodromem, znajdującym się na terenie Kazachstanu. Został założony w 1955 r. Miejsce startów zarówno sztucznych satelitów jak i załogowych statków kosmicznych. Bajkonur to również nazwa kazachskiej wioski odległej kilkaset kilometrów od kosmodromu – po locie Gagarina była ona podawana przez ZSRR jako rzekoma lokalizacja kompleksu. W wiosce tej wystawiane były wówczas, dla utrzymania pozorów, makiety rakiet. Prawdziwy kosmodrom znajduje się w okolicy miejscowości Töretam (Tiuratam), a jego oficjalna nazwa to 5-GIK "Bajkonur".

W pobliżu, w maju 1955 rozpoczęto budowę osady dla pracowników kosmodromu i ich rodzin. Nosiła ona różne nazwy – Taszkent-90, Tiura-Tam, Zarja, Zwiezdograd, a od 1958 Leninsk. W 1966 uzyskała prawa miejskie, a w 1995 przemianowano ją na Bajkonur.


Komentarze
Polityka Prywatności