Kim był Stepan Bandera? Ukraińskim patriotą, nacjonalistą, faszystą czy galicyjskim terrorystą-amatorem, ogarniętym manią wielkości? Jaką rolę w powstaniu jego legendy miał udział w zabójstwie ministra Pierackiego, a jaką – zemsta Chruszczowa zrealizowana przez zawodowego zabójcę z KGB? Co ukrywają mity Bandery, a szczególnie mit galicyjski, skierowany nie tylko przeciw Polsce? Jaki jest rzeczywisty wkład terrorysty z Galicji i jego ruchu w odzyskanie przez Ukrainę niepodległości?
Historia człowieka, który wciąż, ponad pięćdziesiąt lat po swojej śmierci, dzieli dwa sąsiadujące narody. Dla części Ukraińców Stepan Bandera jest bohaterem narodowym, dla Polaków – mordercą . W jaki sposób ten syn greckokatolickiego księdza stał się przywódcą Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów, odpowiedzialnej za ludobójstwo co najmniej 100 tysięcy polskich cywilów na wschodnich terenach Polski po II wojnie światowej? Autor, opierając się na niepublikowanych dotąd materiałach z archiwów niemieckich i ukraińskich, ukazuje postać człowieka uwikłanego w wielką historię.
Bandera okazuje się mieć wiele wspólnego z Dzierżyńskim – obaj wychowani w fanatycznie katolickich rodzinach, ulegli złudzeniu, że radykalnymi metodami mogą zbawić świat...
O autorze: – reporter, dyplomata. W latach 1998-2005 korespondent TVP w Ukrainie, m.in. autor książki Ukraina. Przystanek Wolność (Kraków 2007) oraz filmów dokumentalnych Sprawa Gongadze, Leonid Kuczma i Feliks znaczy szczęśliwy – filmowej biografii Feliksa Dzierżyńskiego. Przez ostatnie trzy lata (2009-2011) był dyrektorem programowym w Instytucie Polskim w Mińsku i radcą Ambasady RP w Białorusi.
Wiesław Romanowski