ARMIA IZAAKA
Nie tylko Armia Krajowa walczyła w okupowanej Polsce o wolność i honor. Dramatyczną, beznadziejną walkę z przeciwnikiem posiadającym przygniatającą przewagę prowadziły także oddziały żydowskich bojowników. W potrzasku między nazistami i szmalcownikami. W świecie, w którym nikomu nie można ufać. Robili wszystko, by pomścić bliskich i powstrzymać Holokaust.
Matthew Brzeziński, amerykański dziennikarz polskiego pochodzenia, spędził dwa lata w Warszawie, poszukując śladów po bohaterach, o których historia zapomniała. Opowiada o brawurowych akcjach sabotażowych, napadach na banki, szmuglowaniu broni i o dwóch wielkich zrywach - powstaniu w getcie i powstaniu warszawskim. To relacja z życia w podziemiu widzianego oczami bojowników: charyzmatycznego Icchaka Cukiermana, przebiegłego Szymona Ratajzera czy nieustępliwego Marka Edelmana. Historia prawdziwych bohaterów. Poruszająca i wnikliwa. Napisana lepiej niż niejedna powieść.
Chodziło o to, żeby się nie dać zarżnąć
, kiedy po nas przyszli.
Marek Edelman
Matthew Brzeziński - autor artykułów poświęconych Polsce i Europie Środkowej, publikowanych między
innymi przez "New York Timesa", "Economist", "Guardiana" czy "Globe and Mail". Autor kilku książek, w tym wydanego w 2009 roku w języku polskim "Wschodu
czerwonego księżyca". wieloletni korespondent "Wall Street Journal" w Warszawie,
Komentarze
Ostatnie:
23.04.2013 13:26
Dodał(a): ~mac
Brzezinski wykonał kawał potrzebnej roboty, aby przypomnieć o powstaniu w getcie. Na potrzeby „Armii Izaaka” odbył wiele rozmów z bohaterami tamtego okresu, sięgnął do zachowanej prasy codziennej oraz późniejszych wydanych wspomnień i dzienników oraz opracowań historycznych. Od kilku lat w kraju trwają dyskusje o relacjach polsko-żydowskich w trakcie II wojny światowej, a książka Brzezinskiego jest kolejnym głosem w tym ważnym rozliczeniu się z przeszłością i przypomina o pierwszym powstaniu warszawskim.
14.04.2013 14:45
Dodał(a): ~gosiaa6
Matthew Brzeziński napisał książkę o walce polskich Żydów w czasie okupacji niemieckiej. Książkę do bólu prawdziwą, przejmującą, przepełnioną strasznymi wojennymi obrazami. Książkę bardzo potrzebną, szczególnie teraz, kiedy coraz częściej ignoruje się historię. Wreszcie książkę odbiegającą od standardowego opracowania historycznego. Stylistyka Brzezińskiego zmierza zdecydowanie w stronę powieści. Dzieli postaci opisywane w książce na bohaterów pierwszo, drugo i trzecioplanowych, czyniąc z prawdziwych osób jednocześnie postaci literackie. Jednak nie należy zapominać, że celem autora jest pokazanie prawdy tamtych czasów, nie ma tutaj miejsca na wymyśloną fabułę, sztucznie kreowany świat. Znajdziemy u niego wiele przytoczonych rozmów z ocalałymi, z których miał okazję wysłuchać osobiście, cytaty umieszczone zostały w odpowiednim kontekście historycznym i w takim połączeniu tworzą spójny, realistyczny obraz minionych wydarzeń. Bardzo zachęcam do sięgnięcia po tę książkę, szczególnie teraz, kiedy mija 70 lat od wybuchu powstanie w getcie warszawskim.