Faceci płaczą na tym filmie - wideo-wywiad z Marią Sadowską.

1

„Pomimo że bohaterami tego filmu są kobiety, uważam, że jest uniwersalny. Ta historia równie dobrze mogłaby się przydarzyć mężczyznom. Co więcej, wielu mężczyzn na tym filmie płacze. Nawet częściej niż kobiety.” – mówi Maria Sadowska, reżyserka filmu „Dzień kobiet”. Jej pełnometrażowy debiut, porównywany przez krytykę do „Erin Brockovich”, zagości na ekranach kin w Dzień Kobiet: 8 marca.


Życie Haliny, pracownicy sieci handlowej "Motylek", samotnie wychowującej córkę, zmienia się wraz z awansem na kierowniczkę sklepu. Wyższe stanowisko oznacza przywileje i większe wynagrodzenie, ale kobieta szybko przekona się, że cena, jaką przyjdzie jej zapłacić, jest bardzo wysoka. Kiedy korporacja przekroczy wszystkie granice, Halina rzuci jej wyzwanie, narażając się na brutalne konsekwencje. Właściciele sieci handlowej nie cofną się przed niczym, aby ukryć swoje brzydkie sekrety.

W obsadzie, obok Katarzyny Kwiatkowskiej, doborowa ekipa aktorska, między innymi Agata Kulesza ("Sala samobójców", Polska Nagroda Filmowa - Orzeł za rolę w "Róży"), Eryk Lubos ("Drogówka"), Ireneusz Czop ("Pokłosie").

Scenariusz do filmu, który dosadnie, bez taryfy ulgowej, ale też z dużą dozą humoru, portretuje dzisiejszą Polskę, napisały Maria Sadowska i Katarzyna Terechowicz. Autorem zdjęć jest jeden z najzdolniejszych operatorów młodego pokolenia - Radosław Ładczuk ("Sala samobójców", "Jesteś Bogiem").

Nagrody:
22. Film Festival Cottbus, Niemcy 2012 - The Main Prize for the Best Film
31. Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych "Młodzi i Film" 2012 - Jantar za scenariusz
Nagroda "Perspektywa" im. Janusza "Kuby" Morgensterna dla Marii Sadowskiej
Toronto Polish Film Festiwal - nagroda za scenariusz
5. Festiwal Kinopolska, Paryż 2012 - Prix du Public (nagroda publiczności)

Producentem filmu jest Studio Munka działające przy Stowarzyszeniu Filmowców Polskich.

Komentarze
Polityka Prywatności