Znamy już film otwarcia tegorocznej edycji Festiwalu Filmów Afrykańskich AfryKamera 2013. 10 kwietnia w Kinie Luna pokażemy premierowo pełnometrażowy dokument Edwarda Porembnego „Madame Tyson”. Muzykę do filmu napisał Pako Sarr. Film „Madame Tyson” to kreatywny dokument o Senegalskich zapasach i kobiecie która stała się najpopularniejszym menadżerem tej dyscypliny w Zachodniej Afryce. „Madame Tyson“ to historia, w której głównymi bohaterami są: sławna, pierwsza w tej branży kobieta, promotorka walk i polityk, Ndeye Ndiaye Tyson i 2 młodych Senegalczyków- Modau i Thiam.
Pako Sarr to senegalski muzyk mieszkający w Warszawie, który występował na rożnych festiwalach i w telewizji. Podczas uroczystego otwarcia festiwalu w Kinie Luna artysta również pojawi się z krótkim występem. Niespodzianką otwarcia będzie pokaz walk zapaśników sumo.
Ponadto w ramach festiwalu odbędzie się koncert, na którym Pako Sarr zagra premierowy materiał muzyczny.
Ndeye Ndiaye Tyson, mimo swojego analfabetyzmu stała się znaną osobą w Senegalu i zarazem wzorem do naśladowania dla wielu rodaków. Obecnie jest rozwiedziona i wychowuje samotnie syna. Zawodowo Ndeye Ndiaye zatrudnia asystenta i przemieszcza się swoją ogromną Hondą, kierowaną przez osobistego szofera. Gdziekolwiek się pojawia wzbudza ona podziw, uznanie i respekt.
Nasi kolejni bohaterzy to dwaj młodzi Senegalczycy, którzy dzięki zapasom chcą zmienić swoje życie. Dziś, mimo że są przyjaciółmi, rywalizują ze sobą. Każdy z nich ma nadzieję, że pewnego dnia zostanie zauważony przez sławną promotorkę. Dzięki temu wygra walkę o lepsze życie i stanie się następnym mistrzem senegalskich zapasów. Wiodącą historią filmu jest wybranie przez Ndeye Ndiaye Tyson jednego z zapaśników i zorganizowanie mu wielkiej walki.
Film, który łączy miłość, nienawiść, nadzieje i złudzenia zabiera widza w kolorową, kulturową podróż. Podróż, która prowokuje do refleksji nad ludzką kondycją w społeczeństwie zmuszonym do ciągłej walki. Afryka zwykle kojarzy się z obrazami nędzy, ale to tylko jedna z obliczy kontynentu. Film przedstawia alternatywę dla nielegalnej imigracji poprzez nowe możliwości odniesienia sukcesu i to nie tylko w Senegalu.